Бугарија

Сподели со своите пријатели

Европската унија ќе одвои 600 милиони евра за зајакнување на границата на Бугарија со Турција, изјави денеска државниот секретар во бугарското МВР, Петар Тодоров. Loading… Тој рече дека претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, во вторник ја информирала Владата на Бугарија дека Комисијата одржала состанок за нов стратешкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еврокомесарот за индустрија, Тиери Бретон, за европскиот портал „Политико“ изјави дека Бугарија има добар капацитет значително да го зголеми производството на муниција за снабдување на Украина. Loading… Бретон изјавата ја даде од Бугарија, каде што беше оваа недела. Тој за „Политико“ изјави дека „време е да се премине од плановитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вечерва во Културно информативниот центар во Софија беше отворена изложбата Реминисценции на македонскиот сликар што работи и живее во Софија, Марјан Sингаров. Loading… За изложбата зборуваа доктор Иво Пецов кој говореше за аспстракното сликарство, познатиот бугарски новинар Даниел Ненчев, директорот на КИЦ др. Сашко Насев кој се осврна на естетикатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во мега интервјуто за печатениот медиум Фокус потенцира францускиот предлог е целосно неприфатлив за него, штетен и директно задира во македонските национални интереси, а изненадувачки, 7 дена по одбивањето на францускиот предлог, се појави таканаречениот старо-нов „модифициран“ француски предлог и истиот беше прифатлив иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бугарската полиција уапси четири лица откако во напуштен камион во близина на Софија пронашла тела на 18 мигранти од Авганистан, меѓу кои и едно дете, соопштија властите. Loading… Високиот полициски функционер Атанас Илков изјави дека едно од четирите приведени лица веќе е осудено за трговија со луѓе. Бугарското МВР соопштиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската гасна компанија Гаспром побара од Бугарија да плати компензација откако Софија одби да плати за гас во рубли минатата година, според вршителот на должноста бугарски министер за енергетика Росен Христов. Loading… Гаспром ја прекина испораката на гас, од која Бугарија беше речиси целосно зависна, на крајот на април минататаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бугарскиот претседател Румен Радев изјави дека Бугарија и Унгарија го делат верувањето дека решението на конфликтот во Украина нема да дојде со повеќе оружје, туку со повеќе дијалог и дипломатски напори за ставање крај на непријателствата. Loading… Радев ова го изјавил на средба со унгарската колешка Каталин Новак, која еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска го распушти парламентот на земјата и распиша предвремени избори за 2 април. Loading… Радев назначи и преодна влада пред вонредните парламентарни избори, петти во Бугарија во последните две години, објави АП. Тој повторно го назначи Галаб Донев, 55-годишен независен политичар, да остане на чело наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија Александар Вучиќ допатува во Костинброд кај Софија каде почнува изградбата на гасен интерконектор меѓу Србија и Бугарија на бугарска територија. Loading… Вучиќ на градилиштето го пречека претседателот на Бугарија, Румен Радев и започнаа билатерална средба со делегациите. Присутен е и шефот на делегацијата на ЕУ во Србија,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ружа Игнатова, германска државјанка родена во Бугарија, се нарече себеси крипто кралица во 2016 година. Loading… Таа ја промовираше својата компанија OneCoin како профитабилен ривал на Биткоин на растечкиот пазар на криптовалути. Само 16 месеци подоцна, Игнатова се качи на авион во Софија за Атина, а потоа исчезна, бидејќи оттогашПрочитај повеќе