Бугарија

Сподели со своите пријатели

Одлуката на Бугарија да не дозволи авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да лета над нејзина територија доколку во него се наоѓала портпаролката на тоа министерство Марија Захарова е „апсурдна“ и глупава, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… Авионот со руската делегација пристигна во СкопјеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна во главниот град на Македонија со цел да присуствува на министерскиот состанок на ОБСЕ, јавуваат руските медиуми. Loading… Авионот со кој Лавров пристигна во Скопје прелета околу 4.000 километри, што значи Турција и Грција, иако првично беше планирано да лета за СкопјеПрочитај повеќе

green white and red flag

Сподели со своите пријатели

Пратениците во бугарскиот парламент конечно, по четири месеци двоумење, го ратификуваа меѓувладиниот договор со Украина кој ќе овозможи испорака на воена помош за Киев, а обемот на пакети што ќе бидат испратени во таа земја е јасен показател дека Софија конечно го смени ставот за украинската криза, пренесуваат медиумите. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската амбасада во Бугарија соопшти дека бугарските власти дозволиле авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров да го прелета бугарскиот воздушен простор за да пристигне на самитот на ОБСЕ во Македонија. Loading… „Да, потврдуваме“, изјавија од руската амбасада за РИА на прашањето дали е вистина дека Бугарија дозволилаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со претставата „Седумте стола“ утре продолжува репертоарот на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading… Како што информираат од Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ Куманово, билети за претставата има и може да се набават на билетарницата која работи и утре од 12:00 до 14:00 и од 16:00 до 20:00 часот.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По иницијатива на Советот на Европа секоја година на 26 септември се одбележува Европскиот ден на јазиците. На 30 септември 2023 година, во Софија беше одбележан Европскиот ден на јазиците по 12ти пат. Loading… Како и секоја година досега, во последните шест години, Културно-информативниот центар на Република Северна Македонија учествувашеПрочитај повеќе

white red and blue flag on pole during daytime

Сподели со своите пријатели

Во Бугарија од вечерва почнува забраната за влез во државата на автомобили со руски регистарски таблички, изјави началникот на граничната полиција Антон Златанов. Loading… – Работевме многу активно од четврток до вчера. Сигурен сум дека до крајот на денот (понеделник) ќе стапи на сила забраната за влез на руски автомобилиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пратениците во бугарскиот Парламент, во прво читање, гласаа за измените во Законот за бугарско државјанство со кои јавно ќе биде објавен регистарот на сите лица кои имаат бугарски пасош. Loading… „Церемонијата за добивање бугарско државјанство ќе биде свечена и јавна. Регистарот на сите приматели на бугарско државјанство станува јавен. СоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На брегот на бугарското летувалиште Тјуленово на Црното Море е пронајден дрон од непознато потекло, кој според непотврдени информации носел експлозив. Loading… Според бугарскиот портал novinite.bg, дронот е пронајден случајно синоќа. Не е познато како дронот завршил на бугарското крајбрежје, дали паднал од воздух или бил однесен од плимата. БугарскотоПрочитај повеќе

white red and blue flag on pole during daytime

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на бугарското МВР Петар Тодоров ќе биде разрешен по убиството на бизнисменот Алексеј Петров на 16 август, било одлучено на средбата на премиерот Николај Денков со претставници на МВР и безбедносните служби. Loading… Министерот за внатрешни работи ќе направи извештај за разрешувањето на главниот секретар во МВР, речеПрочитај повеќе