Радослав Сикорски

Сподели со своите пријатели

Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски го повика претседателот на Претставничкиот дом на САД, Мајк Џонсон, да дозволи гласање за новата американска помош за Украина и рече дека Џонсон ќе биде виновен доколку законот не биде усвоен и Русија напредува на бојното поле. Loading… Во обраќањето до истражувачкиот центарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски денеска апелираше до Конгресот на САД да усвои пакет помош за Украина. Loading… „Би сакал ова да го третирате како наш заеднички апел до Претставничкиот дом на САД и до претседателот на Претставничкиот дом Мајк Џонсон самиот да го стави пакетот помош наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европа не ја сфати доволно сериозно руската закана, изјави полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски во интервју за германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, нагласувајќи дека Берлин е во домет на руските ракети стационирани во руската ексклава Калининград. Loading… Неговите изјави се само последните во низата предупредувања од високи западниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина и Полска најавија дека се подготвени да се обидат да ги решат „проблематичните“ прашања во меѓусебните односи, особено оштетени од блокадите на полските возачи на камиони на граничните премини. Loading… Ветувањето беше дадено на средбата во Киев меѓу украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба и неговиот полски колегаПрочитај повеќе