Украина и Полска се подготвени да работат на решавање на „проблематичните“ прашања

Сподели со своите пријатели

Украина и Полска најавија дека се подготвени да се обидат да ги решат „проблематичните“ прашања во меѓусебните односи, особено оштетени од блокадите на полските возачи на камиони на граничните премини.

Loading...

Ветувањето беше дадено на средбата во Киев меѓу украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба и неговиот полски колега Радослав Сикорски, кој беше на своето прво патување во странство, пренесува Хина, повикувајќи се на Ројтерс.

Украина ја сметаше Полска за еден од најблиските сојузници во Европската унија во двегодишната борба против руската инвазија.

Полска, со која сега владее центристичката, проевропска влада на премиерот Доналд Туск, испрати хуманитарна и воена помош во Украина и прими милиони украински бегалци.

Гневот на транспортерот од Полска

Односите беа во сенка на протестната блокада на полските возачи на камиони на неколку гранични премини, како и, како што тврди Киев, немаше иницијатива од последната полска националистичка влада за решавање на проблемот.

Полските превозници се бесни поради губењето на бизнисот во конкуренција со украинските возачи на камиони, кои имаат корист од влегувањето на европска територија без дозвола од почетокот на руската инвазија на Украина кон крајот на 2022 година.

Тие бараат повторно да ги воведат лиценците за украинските возачи на камиони, за што Киев и Европската комисија рекоа дека не може да се преговара.

Протестите резултираа со економски загуби за Украина, но влијаеја на клучното доброволно снабдување со воена помош.Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...