Варшава: Америка ќе биде виновна ако Русите напредуваат

Сподели со своите пријатели

Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски го повика претседателот на Претставничкиот дом на САД, Мајк Џонсон, да дозволи гласање за новата американска помош за Украина и рече дека Џонсон ќе биде виновен доколку законот не биде усвоен и Русија напредува на бојното поле.

Loading...

Во обраќањето до истражувачкиот центар на Атлантскиот совет, Сикорски истакна дека Џонсон „топло зборуваше за Украина во минатото“.

„Затоа би сакал да знае дека целиот свет гледа што ќе направи, и ако дополнителна помош не помине (американскиот конгрес) и Украина претрпи пресврти на бојното поле, тоа ќе биде негова одговорност“, рече полскиот шеф. на дипломатијата истакна.

Џонсон го распушти Претставничкиот дом на две недели без претходно да го стави на гласање пакетот помош од 60 милијарди долари за Украина, кој беше усвоен од Сенатот на почетокот на овој месец.

„Злосторничкото семејство на диктаторот ја помага и поддржува убиствената инвазија на рускиот претседател Владимир Путин на Украина“, рече Сикорски, мислејќи на воената помош што Иран и Северна Кореја наводно ѝ ја даваат на Москва.

Тој додаде дека резултатот од победата на Русија во Украина ќе биде присуството на поголем број „насилници“ на светската политичка сцена, повикувајќи го Мајк Џонсон „да дозволи демократијата да го следи својот пат“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.