Птичји грип

person in white jacket wearing blue goggles

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација изрази загриженост поради ширењето на птичјиот грип H5N1, кој има „исклучително висока“ стапка на смртност кај луѓето. Loading… Неодамна, ширењето на вирусот меѓу неколку видови цицачи, вклучувајќи го и домашниот говеда во САД, го зголеми ризикот од пренесување на луѓето, соопшти СЗО. „Мислам дека ова станува огромнаПрочитај повеќе

person in blue dress shirt sitting on chair

Сподели со своите пријатели

Во Кина е забележан смртрен случај од инфекција предизвикана од комбинација на два вида на птичји грип, H3N2 и H10N5, соопшти кинеската Национална управа за контрола и превенција на болести, додавајќи дека преносот е помеѓу видови, но дека ризикот за пренесување од човек на човек е низок. Loading… Една постараПрочитај повеќе

a flock of birds flying through a cloudy sky

Сподели со своите пријатели

Норвешка и Финска се соочуваат со рекордна епидемија на птичји грип оваа година, што уби илјадници галеби и други видови, загрози добиток и доведе до ограничувања на патувањата во некои области, соопштија официјални лица. Loading… Птичјиот грип циркулира во Европа во последните неколку години, а во мај и јуни доведеПрочитај повеќе

person in white jacket wearing blue goggles

Сподели со своите пријатели

Франција ги зајакна санитарните мерки за борба против бранот птичји грип на фармите за патки во југозападниот дел на земјата, каде што изби нова епидемија на 4 мај, соопшти француското Министерство за земјоделство. Loading… Франција е меѓу најпогодените земји од ширењето на овој вирус, а болеста уби стотици милиони птициПрочитај повеќе

person in white jacket wearing blue goggles

Сподели со своите пријатели

Една Кинезинка стана првата личност која умре од тип на птичји грип кој е многу редок за луѓето, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), но сите индикации се дека овој вид не се шири меѓу луѓето. Loading… Во соопштението се наведува дека 56-годишна жена од провинцијата Гуангдонг во јужна Кина еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќето случаи на луѓе ширум светот вклучуваат директен контакт со заразена живина, но неодамна постои загриженост за инфекции кај различни цицачи и можноста вирусот полесно да се шири меѓу луѓето. Loading… Единаесетгодишно девојче почина од птичји грип во Камбоџа, прва инфекција во таа земја од 2014 година, пишува Мирор. ДевојчетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација денеска соопшти дека најновата појава на вирусот Х5Н1, попознат како птичји грип, мора редовно да се следи иако ризикот од заразување кај луѓето останува низок. Loading… Директорот на СЗО, Тедрос Гебрејесус, изјави дека овој вирус, кој се шири меѓу живината и дивите птици веќе 25 години, требаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нешто помалку од 10 милиони птици се евтаназирани во Јапонија поради голема епидемија на птичји грип, јавува Си-Ен-Ен. Loading… Тоа дополнително ќе ја оптовари понудата на живина во источноазиската земја и ќе ја зголеми цената на јајцата. Во соопштението во вторникот, Министерството за земјоделство соопшти дека 9,98 милиони животни сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на оваа сезона, Јапонија уништи речиси 10 милиони живина на фармите, што е рекордно високо ниво на зголемување на бројот на случаи на птичји грип низ целата земја, соопшти денеска Министерството за земјоделство. Loading… Бројот на уништената живина се искачи на 9,98 милиони откако префектурата Ибараки, североисточно одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чешките власти ќе уништат 750.000 кокошки на фарма, по најголемата епидемија на птичји грип досега, објави денеска Ројтерс. Loading… Птичјиот грип беше откриен минатата недела, на околу 150 километри западно од Прага, а властите во вторникот почнаа со подготовки за уништување на 220.000 кокошки. Меѓутоа, чешката државна ветеринарна управа (СВС)Прочитај повеќе