СЗО предупреди за ширење на птичји грип кај луѓето

Сподели со своите пријатели

Светската здравствена организација изрази загриженост поради ширењето на птичјиот грип H5N1, кој има „исклучително висока“ стапка на смртност кај луѓето.

Loading...

Неодамна, ширењето на вирусот меѓу неколку видови цицачи, вклучувајќи го и домашниот говеда во САД, го зголеми ризикот од пренесување на луѓето, соопшти СЗО.

„Мислам дека ова станува огромна загриженост“, им рече на новинарите во Женева главниот научник на здравствената агенција на ОН, Џереми Фарар.

Кравите и козите се приклучија на листата на заболени видови минатиот месец, што е изненадувачки развој за експертите бидејќи се сметаше дека тие не се подложни на овој тип на грип.

Американските власти овој месец објавија дека едно лице во Тексас закрепнувало од птичји грип откако било изложено на млечни говеда, при што 16 стада во шест држави биле заразени очигледно по изложување на диви птици.

Варијантата А(Х5Н1) стана „глобална пандемија на пренос од животно на човек“, рече Фарар.

„Се разбира, големата грижа е во инфицирањето на патки и кокошки, а потоа се повеќе и повеќе цицачи, тој вирус сега се развива и ја развива способноста да зарази луѓе, а потоа и критичната способност да премине од човек на човек“, додаде тој.

Засега нема докази дека Х5Н1 се шири меѓу луѓето. Сепак, во стотиците случаи кога луѓето биле заразени со контакт со животни во текот на изминатите 20 години, „стапката на смртност е исклучително висока“, рече Фарар, бидејќи луѓето немаат природен имунитет на вирусот.

Loading...

Од 2003 до 2024 година, ширум светот се пријавени 889 случаи и 463 смртни случаи предизвикани од вирусот Х5Н1 од 23 земји, според СЗО, што претставува стапка на смртност од 52 отсто.