Петр Павел

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон во вторник ќе престојува во Прага за да се сретне со чешкиот претседател Петр Павел и премиерот Петр Фиала за зајакнување на „политичкиот и стратешкиот дијалог“ за поддршка на Украина, пренесува Euractiv. Loading… Патувањето на Макрон доаѓа по самитот на високо ниво за поддршка на УкраинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Чешката Република Петр Павел предупреди дека Украина, како што рече, барем во догледно време, нема да може целосно да ја избрка Русија од нејзините суверени територии и дека треба да му се помогне на Киев да биде во најдобра можна позиција пред можните мировни преговори. Loading… „Треба даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин ги чека американските избори во 2024 година, надевајќи се дека ќе преговара за иднината на руско-украинската војна со Доналд Трамп без да вклучува ниту една европска земја, изјави чешкиот претседател Петр Павел, пренесува Euractiv. Loading… Во меѓувреме, Финска, чие членство во НАТО беше силно критикувано одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин би можел да добие предност во војната против Украина во текот на следната година доколку западните сојузници на Киев не ја засилат својата воена поддршка, изјави чешкиот претседател Петар Павел. Loading… „Немаме друг избор освен да ѝ дадеме на Украина сè што ѝ е потребно заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Чешка, Петр Павел, денеска во Италија ги критикуваше НАТО сојузниците, оценувајќи дека тие ги изневериле ветувањата дадени на Украина и со тоа ја отежнале нејзината контраофанзива, како и дека Западот треба да му даде на Киев сè што му треба со цел да си го врати суверенитетот иПрочитај повеќе

gray concrete bridge near buildings

Сподели со своите пријатели

Чешкиот претседател Петр Павел го потпиша економскиот пакет на чешката влада, со кој се воведуваат буџетски кратења и се зголемуваат даноците. Loading… Ова беше направено за да се држи под контрола растечкиот буџетски дефицит. Потписот на Павел беше последниот чекор пред предлогот на чешката влада, кој претходно беше одобрен одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Чешката Република Петр Павел изјави дека за доброто на безбедноста разузнавачките служби треба да ги следат Русите во западните земји, бидејќи тие се државјани на земја која е во војна со Украина. Loading… Новиот чешки претседател, поранешен генерал на НАТО, ја спореди ситуацијата со жителите со јапонско потеклоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Чешката Република Петр Павел изјави дека верува наместо целосниот успех на украинската контраофанзива „во помалку амбициозен исход“ кога Украина ќе се обиде да ослободи што е можно поголем дел од територијата окупирана од Русија, по што ќе биде време за почеток на мировните преговори. Loading… „Украинците ќе сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Чешката Република Петр Павел изјави дека членките на НАТО можат да размислуваат за членство на Украина во воената алијанса дури по завршувањето на конфликтот. Loading… „Во овој момент е многу тешко да се зборува за конкретни датуми кога станува збор за членството на Украина во НАТО, додека земјатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Чешка очекува дека западната поддршка за Украина ќе се намалува со текот на времето, пишува во средата германскиот весник Sueddeutsche Zeitung, што е една од првите изјави на членка на НАТО што укажува на можен пад на поддршката за Киев. Loading… Чешката влада и другите членки на НАТОПрочитај повеќе