Папа Франциско (Page 10)

Сподели со своите пријатели

Италијанските медиуми шпекулираат дека папата Франциск би можел да поднесе оставка во текот на летото. Loading… Покрај здравствените проблеми, италијанскиот печат наведува дека има и други индиции за повлекување на папата од поглаварот на Римокатоличката црква во август. Папата Франциск (85) има проблеми со десното колено што го боли иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Предвидената јунска средба на папата Франциск во Ерусалим со рускиот православен патријарх Кирил, кој, како што истакнува Ројтерс, го поддржа рускиот напад врз Украина, е прекината. Loading…   Украина побара велигденско примирје, Русија одби   Британската агенција претходно објави дека со оглед на продолжувањето на планираниот папски престој во ЛибанПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско изјави дека размислува за патување во украинскиот главен град Киев, пишува Гардијан, пренесува Ројтерс. Loading… На прашањето на новинар во авион од Рим за Малта дали размислува за покана од украинските политички и верски власти, Франциск одговори: „Да, на масата е“. Тој не даде повеќе детали.   ГерманијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциск утре ќе престојува во дводневна посета на католиците на Малта, каде уште еднаш ќе зборува за тешкотиите на бегалците, кои се зголемуваат низ Европа поради војната во Украина. Loading… Франциск е третиот папа што го посетил малиот медитерански архипелаг од 1990 година, каде што Свети Павле, наводно, доживеалПрочитај повеќе