Папа Франциско

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско денеска повторно повика на мировни преговори, нагласувајќи дека мора да се вложат сите напори за ставање крај на војните во Украина и во Појасот Газа. Loading… Папата за време на своето обраќање на плоштадот Свети Петар рече дека никогаш не треба да заборавиме дека војната е секогаш поразПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неодамнешните и тековните акти на антисемитизам во Европа, по почетокот на конфликтот меѓу Израел и Хамас на 7 октомври, се срамни, рече папата Франциско во својата автобиографија, до кои има пристап АНСА. Loading… Папата истакна дека е особено срамно што претежно млади луѓе ги сквернавеле еврејските гробови или ја црталеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско нема намера да се пензионира бидејќи верува дека неговото здравје е доволно добро за да продолжи да ја извршува функцијата, вели тој во новата книга, чии делови во четвртокот објави италијанскиот весник „Кориере дела сера“. Loading… „Пензионирањето е далечна хипотеза, немам доволно сериозни причини да размислувам за откажувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско во средата повторно ги осуди сите војни, неколку дена откако ги налути Киев и западните престолнини, сугерирајќи дека Украина треба да се предаде и да преговара за мир со својот руски освојувач. Loading… Францис изјави за швајцарската телевизија RSI дека Украина треба „да ја покаже храброста на белотоПрочитај повеќе

white concrete building with flags on top during daytime

Сподели со своите пријатели

Првиот услов за какви било преговори за ставање крај на војната во Украина е Русија да престане со својата агресија, изјави во вторникот вториот човек на Ватикан. Loading… Украинското Министерство за надворешни работи во понеделникот го повика папскиот нунциј за да го изрази своето „разочарување“ од изјавите на папата ФранцискоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија соопшти дека поканата на папата Франциско за разговори со Москва за ставање крај на војната во Украина е барање до западните сојузници на Киев да се откажат од нивната амбиција да ја поразат Русија и да ја признаат грешката на Западот во украинската војна, објави во понеделникот италијанската агенцијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина силно го отфрли повикот на папата Франциско Киев да преговара за крај на војната со Русија и да покаже „храброст да го подигне белото знаме“. Loading… Украинскиот министер за надворешни работи рече дека земјата „никогаш нема да подигне друго знаме“ освен националното сино-жолто знаме. Украинскиот претседател Володимир Зеленски јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско во интервјуто објавено денеска рече дека е уверен дека критичарите на неговата одлука да дозволи благослов за истополовите парови на крајот ќе разберат, освен за Африканците, кои се „посебен случај“, бидејќи за нив „хомосексуалноста е нешто „лошо“ од културна гледна точка“. Loading… Благословот беше дозволен минатиот месец воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско повика на ослободување на заложниците, меѓу кои и шест калуѓерки, кои во петокот беа киднапирани во автобус на Хаити, и рече дека се моли за социјална хармонија во земјата. Loading… Вооружени напаѓачи киднапираа автобус во главниот град на Хаити, Порт-о-Пренс, во кој се превезуваа најмалку шест калуѓерки иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден ја поздрави одлуката на папата Франциско да им дозволи на римокатоличките свештеници да благословуваат истополови парови надвор од редовните црковни служби или литургии, изјави портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер. Loading… Папата Франциско официјално одобри да им се дозволи на свештениците да благословуваат истополови парови. ВоПрочитај повеќе