ОПЕК

Сподели со своите пријатели

За седум години Русија заработила 30 трилиони рубљи од договорот со ОПЕК+, склучен на крајот на 2016 година, објави шефот на рускиот Фонд за директни странски инвестиции (РФДИ), Кирил Дмитриев. Loading… „Русија, Саудиска Арабија и другите земји од ОПЕК+ се пример за конструктивна, креативна соработка, која е корисна за целиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) е оптимист во однос на прогнозите за побарувачката за оваа година, изјави денеска генералниот секретар Хајтам Ал Гаис, предупредувајќи дека недоволните инвестиции ја загрозуваат енергетската безбедност. Loading… „Сè уште очекуваме прилично отпорна побарувачка за нафта оваа година, како што беше минатата година“, речеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ОПЕК ја откажа акредитацијата на новинарите од „Блумберг“, Ројтерс и „Волстрит журнал“ за конференцијата на оваа организација што ќе се одржи во Виена, пренесува „Блумберг“. Loading… На конференцијата на ОПЕК ќе присуствуваат и првиот човек на „Бритиш петролеум“ Бернард Луни и високиот функционер на Европската унија Кадри Симсон. „Ние смеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници денеска одлучија да го продолжат договорот за намалување на производството до крајот на следната година со цел да се стабилизираат цените. Loading… Во 2022 година ОПЕК+ одлучи да го намали производството за два милиони барели дневно, а од мај делПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обединетите Арапски Емирати веруваат дека групата ОПЕК + го направила правилниот технички избор кога едногласно одлучила да го намали производството за два милиони барели дневно од ноември, изјави денеска министерот за енергетика на ОАЕ Сухаил ал-Мазруи, додавајќи дека одлуката нема ништо за прави со политика. Loading… Изјавата на министерот заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најавата на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) за намалување на производството на нафта ги отежнува напорите на Западот да ја лиши Русија од средствата за водење војна во Украина, но исто така означува нов и можеби опасен прекин меѓу земјите производители и земјите увозници особено меѓу САД иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Обединетите Арапски Емирати, шеикот Мохамед бин Зајед Ал-Нахјан утре ќе отпатува за Русија, каде ќе се сретне со претседателот Владимир Путин, објави денеска државната новинска агенција на Емиратите ВАМ. Loading… Оваа вест доаѓа помалку од една недела откако производителите на нафта во групата ОПЕК+, која ги вклучува ОАЕПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Цените на нафтата се задржаа над 96 долари на меѓународните пазари во петокот, поддржани од знаците за посилна побарувачка на работна сила во Соединетите Американски Држави (САД), што ја намали загриженоста за забавување во Кина. Loading… Цената на барелот на лондонскиот пазар е речиси непроменета во однос на претходниот денПрочитај повеќе