ОАЕ: Одлуката на ОПЕК+ нема врска со политика

Сподели со своите пријатели

Обединетите Арапски Емирати веруваат дека групата ОПЕК + го направила правилниот технички избор кога едногласно одлучила да го намали производството за два милиони барели дневно од ноември, изјави денеска министерот за енергетика на ОАЕ Сухаил ал-Мазруи, додавајќи дека одлуката нема ништо за прави со политика.

Loading...

Изјавата на министерот за нафта на ОАЕ дојде откако неколку членки на групата ОПЕК + изјавија дека го поддржуваат масовното намалување на целното производство, одговарајќи на обвинувањата од Белата куќа дека Саудиска Арабија принудила некои земји да ја поддржат одлуката, што Ријад категорично го негираше.

Мазруи рече дека одлуката на групата ОПЕК + придонесува за стабилизирање на цените на нафтата, бидејќи нестабилноста на пазарот ги одвраќа инвеститорите, пренесува Ројтерс.

На прашањето дали Обединетите Арапски Емирати планираат да побараат повисока база врз основа на тоа дека тоа ќе го намали транспортот со оглед на тоа што го зголемува производствениот капацитет, министерот рече дека постои механизам со кој секоја земја може да поднесе такво барање.

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.