Олександр Сирски

Сподели со своите пријатели

Ако го пребарате генералот Олександр Сирски на интернет, тој ќе биде опишан како „најуспешниот генерал на 21 век досега“. Тоа е голема одговорност. Loading… Генералот Сирски ја предводеше одбраната на Киев на почетокот на целосната руска инвазија на Украина минатата година. Тој беше мозокот зад изненадувачката и успешна контра-офанзива наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските сили ги засилија артилериските и воздушните напади во источниот украински град Бахмут, изјави во вторник командантот на копнените сили на Украина. Loading… Борбите во и околу Бахмут траат со месеци и се сегашниот епицентар на војната во Украина. – Непријателот во моментов ја интензивира активноста на тешка артилерија иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските трупи, кои се бранеа со месеци, наскоро ќе започнат контранапад бидејќи се чини дека руската офанзива се откажува, рече командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски, но претседателот Володимир Зеленски предупреди дека без побрзо снабдување со оружје, војната може да се одолговлекува со години. Loading… Зеленски рече дека ЕвропаПрочитај повеќе