Олександар Кубраков

Сподели со своите пријатели

Продолжуваат инспекциите на бродовите според договорот постигнат со посредство на ОН за безбеден извоз на жито од украинските пристаништа на Црното Море, изјави во средата украинскиот вицепремиер Олександар Кубраков. Loading… Тој на Фејсбук напиша дека „инспекциите на бродовите продолжуваат и покрај обидите на РФ (Руската Федерација) да го поткопа договорот.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот министер за инфраструктура Олександар Кубраков изјави дека денеска 12 бродови биле натоварени со жито и дека ги напуштиле украинските пристаништа како дел од иницијативата за жито во Црното Море. Loading… Кубраков на Твитер напиша дека Турција и Обединетите нации обезбедиле 10 тима за денешната инспекција на 40 украински бродовиПрочитај повеќе