Нурсултан Назарбаев

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко во неделата наутро телефонски разговараше со претседателот на Русија Владимир Путин, како и со првиот претседател на Казахстан Нурсултан Назарбаев, пренесе агенцијата Белта. Loading… За време на претходниот разговор, кој се одржа во саботата навечер, Лукашенко го информирал Путин за резултатите од преговорите со раководствотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Парламентот на Казахстан денеска го укина законот со кој им гарантираше имунитет на членовите на семејството на поранешниот претседател на земјата, Нурсултан Назарбаев и му го одзеде статусот на лидер на нацијата. Loading… Со укинувањето на законот, пратениците и дозволија на државата да го замрзне имотот на семејството Назарбаев доколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина и Казахстан во средата се договорија за натамошно продлабочување на соработката на различни полиња, како што се економијата, трговијата, производствените капацитети, поврзувањето и борбата против пандемијата Ковид-19. Loading… Договорот беше постигнат за време на разговорите меѓу кинескиот претседател Си Џинпинг и неговиот казахстански колега Касим-Џомарт Токаев по пристигнувањето наПрочитај повеќе