Кина и Казахстан ќе промовираат соработката на различни полиња

Сподели со своите пријатели

Кина и Казахстан во средата се договорија за натамошно продлабочување на соработката на различни полиња, како што се економијата, трговијата, производствените капацитети, поврзувањето и борбата против пандемијата Ковид-19.

Loading...

Договорот беше постигнат за време на разговорите меѓу кинескиот претседател Си Џинпинг и неговиот казахстански колега Касим-Џомарт Токаев по пристигнувањето на Си на меѓународниот аеродром Нурсултан Назарбаев.

„Од воспоставувањето на дипломатските врски пред 30 години, односите меѓу Кина и Казахстан го издржаа тестот на промените во меѓународните односи“, рече Си.

„Двете земји први го решија граничното прашање, изградија прекугранични нафтоводи и гасоводи, воспоставија трајно, сеопфатно стратешко партнерство. Кина секогаш ќе биде сигурен пријател и партнер на Казахстан“, додаде тој.

Си повика на заеднички напори за изградба на „Појас и пат“ и за проширување на соработката во иновациите.

Истакнувајќи дека Си го избра Казахстан за својата прва посета од почетокот на пандемијата „Ковид-19“, што исто така се совпаѓа со 30-годишнината од воспоставувањето дипломатски врски меѓу Казахстан и Кина, Токаев истакна дека тоа целосно го покажува високото ниво на меѓусебна доверба меѓу двете земји.

„Посетата на претседателот Си сигурно ќе стане нова пресвртница во историјата на казахстанско-кинеските односи. Казахстан ќе продолжи цврсто да се придржува до политиката на една Кина и ќе биде добар партнер и пријател на кој Кина може да се потпре“, рече Токаев.