нуклеарно оружје

Сподели со своите пријатели

Британската влада е предупредена дека Иран е на „минути“ од развој на нуклеарно оружје и дека некои луѓе во Техеран се „доволно луди да го користат“, пишуваат британските медиуми. Loading… Загриженоста за иранската нуклеарна програма всушност владее со години, откако во 2018 година поранешниот американски претседател Доналд Трамп се откажаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека земјата е подготвена да употреби нуклеарно оружје доколку постои закана за руската државност, суверенитет или независност. Loading… Во изјава за руските медиуми, Путин рече дека се надева оти Америка ќе избегне каква било ескалација што може да доведе до нуклеарна војна, но нагласи декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската администрација се подготвувала за непосредната можност Русија да употреби тактичко нуклеарно оружје во Украина, открива шокантниот нов извештај. Loading… Во 2022 година, ЦИА го предупредиla американскиот претседател Џо Бајден дека има 50 отсто или поголеми шанси Русија да прибегне кон нуклеарно оружје доколку открие дека нејзините сили се десеткуваниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските сили вежбале употреба на тактичко нуклеарно оружје во раните фази на конфликтот со голема светска сила, според објавените руски воени документи кои вклучуваат сценарија за одговор на потенцијална кинеска инвазија. Loading… „Фајненшл тајмс“ (ФТ) видел тајни документи кои го наведуваат прагот за употреба на тактичко нуклеарно оружје. Аналитичарите коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе шумски пожари го опустошуваат Северен Тексас, предизвикувајќи евакуација на илјадници жители, прекин на електричната енергија за илјадници домови и принудно затворање на постројката за нуклеарно оружје Пантекс. Loading… Гувернерот на Тексас, Грег Абот, прогласи вонредна состојба во 60 окрузи за да се овозможи распоредување на критичните ресурси за гаснењеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија отсекогаш била категорично против распоредување нуклеарно оружје во вселената и сега е против тоа, тој став е јасен и транспарентен, изјави рускиот претседател Владимир Путин на средбата со министерот за одбрана Сергеј Шојгу. Loading… „Ова прашање се однесува на вревата што неодамна се крена на Запад, вклучително и воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот на Финска, Петери Орпо денеска изјави дека американското нуклеарно оружје нема да биде распоредено на територијата на таа земја. Loading… „Нема потреба од тоа. Нуклеарното оружје се дистрибуира меѓу неколку членки на Алијансата и тоа е доволно“, изјави Орпо во интервју за полскиот весник „Речпосполита“. Тој изјави дека ФинскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија треба да го постави своето нуклеарно оружје во „пријателски земји“ во близина на САД како одговор на наводните планови на Вашингтон да го префрли своето тактичко оружје во Европа, предложи пратеникот Алексеј Журављов, откако „Телеграф“ во саботата објави дека САД сакаат да го распоредат своето нуклеарно оружје во ВеликаПрочитај повеќе

nuclear, atom, bomb

Сподели со своите пријатели

Руски научници развија нов симулатор со цел да ги обучат руските војници за сценарија со нуклеарни експлозии, јавуваат тамошните државни медиуми. Loading… Симулаторот, патентиран од научниците од Воената логистичка академија на генералот А. В. Хрулев, е дизајниран да ги подготви руските копнени сили за борбени мисии по нуклеарна експлозија. Тој,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Белорускиот претседател Александар Лукашенко во Санкт Петербург изјави дека Русија ги завршила сите испораки на тактичко нуклеарно оружје за неговата земја, акција што предизвикува сериозна загриженост во соседна Полска и другите околни земји. Loading… На економскиот самит на земјите собрани околу Русија, Лукашенко рече дека испораките биле завршени во октомври,Прочитај повеќе