нуклеарно оружје (Page 2)

Сподели со своите пријатели

САД планираат да продолжат да ги почитуваат своите обврски од Договорот за нуклеарно разоружување Новиот СТАРТ, и покрај одлуката на Русија привремено да го суспендира договорот. Loading… „Ништо не се менува во однос на обврските што треба да ги исполниме“, изјави за новинарите во средата портпаролката на Пентагон Сабрина Синг.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Утрово, ден пред годишнината од почетокот на инвазијата на Украина, рускиот претседател Владимир Путин се закани дека ќе ги зајакне руските нуклеарни сили. Loading… Во изјавата објавена од Кремљ рано утринава, Путин рече: „Како и досега, ќе посветиме посебно внимание на зајакнувањето на нуклеарната тријада“. Зборот „тријада“ во контекст наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија го суспендирала учеството во Договорот за намалување на стратешкото оружје (СТАРТ). Loading… Рускиот претседател ова го изјави во говорот пред двата дома на рускиот парламент. Путин рече дека на почетокот на годината имало соопштение од НАТО во кое се повикува Русија да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска ја повика Русија да ги исполни своите обврски од договорот за сеопфатна контрола на нуклеарното вооружување „Нов СТАРТ“, кој вклучува инспекција на нуклеарните капацитети. Loading… „Со загриженост забележуваме дека Русија не ги исполни своите законски обврзувачки обврски, вклучително и инспекцијата, и ја повикувамеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вашингтон за прв пат ја обвини Москва дека го прекршила единствениот преостанат договор за контрола на нуклеарното оружје меѓу двете земји – Новиот СТАРТ – што ги зголеми тензиите меѓу двете земји, кои и онака се во многу лоши услови поради војната во Украина. Loading… Русија веднаш возврати велејќи декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека сите опции се на маса за да се спречи Иран да добие нуклеарно оружје. Loading… Блинкен, пред да замине од Каиро за Ерусалим, за „Ал Арабија“ посочи дека Иран го отфрлил сегашниот предлог за враќање на нуклеарниот договор, додавајќи дека Вашингтон се уштеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во тек е трка во вооружување поголема од се што доживеала Азија – три големи нуклеарни сили и една која брзо се развива, трите најголеми светски економии и децениски сојузи кои се борат за превласт во можеби најспорните копнени и поморски области во светот. Loading… Во еден агол се СоединетитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол изјави дека неговата земја може да распореди тактичко нуклеарно оружје или да произведе сопствено оружје во случај на влошување на ситуацијата на Корејскиот полуостров поради нуклеарната програма на Пјонгјанг, пренесува ТАС С повикувајќи се на јужнокорејски медиуми. Loading… Доколку се влоши севернокорејското нуклеарно прашање, Република КорејаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пензионираниот американски генерал Кевин Рајан за Business Insider ја коментираше моменталната ситуација во Украина. Loading… Тој смета дека војната може да заврши оваа година, но истовремено стравува дека Кремљ ќе се сврти кон опцијата за употреба на нуклеарно оружје доколку руските вооружени сили се соочат со пораз. Рајан е убеденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претставниците на набљудувачката организација за атомска енергија на Обединетите нации го напуштија Иран во понеделникот по разговорите со шефот на организацијата за нуклеарна енергија на земјата, објави иранската новинска агенција ИСНА. Loading… Агенцијата не соопштува ништо за тоа дали двете страни разговарале за застој на преговорите поради траги од ураниумПрочитај повеќе