нуклеарна војна

nuclear, atom, bomb

Сподели со своите пријатели

Руски научници развија нов симулатор со цел да ги обучат руските војници за сценарија со нуклеарни експлозии, јавуваат тамошните државни медиуми. Loading… Симулаторот, патентиран од научниците од Воената логистичка академија на генералот А. В. Хрулев, е дизајниран да ги подготви руските копнени сили за борбени мисии по нуклеарна експлозија. Тој,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека постои голема опасност САД и земјите од НАТО да се вклучат во директен вооружен конфликт меѓу нуклеарните сили. Loading… „Веруваме дека ваквиот тек на настаните може и мора да се спречи. Затоа мораме да ги потсетиме сите на постоењето на огромниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и германскиот канцелар Олаф Шолц во вечерашниот телефонски разговор оценија дека руската „нуклеарна реторика“ е неодговорна, изјави портпаролот на германската влада Штефен Хебестрајт. Loading… Шолц разговараше со Ердоган за актуелната ситуација во регионот. Шолц ги пофали напорите на Турција да продолжи да извезува жито одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американецот Нуриел Рубини, еден од најпознатите економисти на денешницата, во опширно интервју за германскиот неделник Шпигел, зборуваше за десет мегазакани кои ја загрозуваат нашата иднина. Loading… Рубини ја предвиде финансиската криза во 2008 година, а неговите песимистички предвидувања му го донесоа прекарот „Д-р Дом“, но тој претпочита да го нарекуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поради заканите од нуклеарен напад за кои сè почесто слушаме, немирот и стравот се шират низ планетата. Loading… Токму затоа, меѓу другото, американската влада неодамна најави купување на јод – во огромни количини. Имено, администрацијата на Бајден многу сериозно ги сфаќа заканите на Путин, па тамошното Министерство за здравство објавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство на Финска ги повика жителите помлади од 40 години да купуваат таблети со јод како превентивна мерка во случај на нуклеарно зрачење. Loading… Неколку часа подоцна, во аптеките немало повеќе апчиња. Финците со децении се подготвуваат за нуклеарни напади, а нивната земја, која ја дели границата соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Нуклеарната војна директно би довела до милиони и стотици милиони жртви, но индиректно како резултат на подигање огромни количини прашина и отпад, многу повеќе луѓе би изгладнувале. Loading… Сепак, некои земји би поминале „подобро“ од другите. Хирошима и Нагасаки се вечен пример за деструктивноста на нуклеарното оружје и предупредување доПрочитај повеќе