Руски научници создадоа нов симулатор за обука на војници во услови на нуклеарни напади

Сподели со своите пријатели

Руски научници развија нов симулатор со цел да ги обучат руските војници за сценарија со нуклеарни експлозии, јавуваат тамошните државни медиуми.

Loading...

Симулаторот, патентиран од научниците од Воената логистичка академија на генералот А. В. Хрулев, е дизајниран да ги подготви руските копнени сили за борбени мисии по нуклеарна експлозија.

Тој, исто така, ќе ги предводи тимовите за хемиско, биолошко и радијациско извидување во лоцирањето на епицентарот на експлозијата и проценката на нејзините карактеристики.

Целта на моделот е да симулира како изгледа нуклеарен удар – шок ефект, блесок на светлина и облак од печурки по нуклеарна експлозија на земјата, открива описот на патентот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руските власти спречиле украински напад со отровен гас

Според руските медиуми, претходниот симулатор за нуклеарна експлозија повеќе не се произведува, а другите складирани симулатори повеќе не работат или се забранети за употреба.

Во меѓувреме, останува нејасно дали новиот симулаторски систем е воопшто оперативен.

Огромните нуклеарни арсенали на Русија и САД

Русија го поседува најголемиот арсенал на нуклеарно оружје во светот, со речиси 5.900 боеви глави, а потоа следат САД со над 5.200 боеви глави.

Во меѓувреме, САД ги надградуваат своите интерконтинентални балистички ракети базирани на силоси, развиваат нови бомбардери и продолжуваат со варијанта на нуклеарната гравитациска бомба Б61.

Loading...

– САД имаат одговорност да продолжат да ги проценуваат и користат капацитетите што ни се потребни за веродостојно да ги одвратиме и, доколку е потребно, да одговориме на стратешките напади и да ги увериме нашите сојузници, истакнува Џон Пламб, помошник секретар за одбрана на САД за вселенска политика.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна кореја испратила 7.000 контејнери со муниција во Русија

Војната во Украина дополнително ги подгрева нуклеарните тензии

Во услови на зголемени тензии околу руската војна во Украина, Меѓународниот институт за стратешки студии објави проценка за рускиот арсенал на нестратешко нуклеарно оружје и потенцијалните сценарија за нивна употреба.

Извештајот го нагласува ставот на Путин за нестратешкото нуклеарно оружје како алатки за принуда, деескалација и контрола во конфликтни ситуации.

Тактичкото нуклеарно оружје стана предмет на дебата за време на конфликтот во Украина, при што западните лидери ја критикуваа реториката и постапките на Русија.

Како одговор на меѓународните санкции за време на инвазијата на Украина, Путин ги стави нуклеарните сили за одвраќање во состојба на висока готовност.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова е ладнокрвниот убиец што Путин сака да го извлече од затвор во Германија

Портпаролот на Кремљ подоцна изјави дека Москва е подготвена да употреби нуклеарно оружје доколку се соочи со егзистенцијални закани, што предизвикува загриженост за нуклеарен конфликт.

Одлуката на Путин да го префрли тактичкото нуклеарно оружје во Белорусија дополнително ги зголеми тензиите, а набљудувачите ја доведуваат во прашање веројатноста за нивна употреба, но и ја признаваат нивната улога во ескалацијата на тензиите.