Николас Мадуро (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави денеска дека сака Кина да ја поддржи Венецуела во нејзините напори да се приклучи на групата БРИКС и додаде дека постоечките односи меѓу Кина и Венецуела можат да послужат за зајакнување на блокот. Loading… Мадуро, кој е во официјална посета на Кина, изјави дека ВенецуелаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека неговата земја нема повторно да се приклучи на Организацијата на американски држави, три години откако таа ја напушти поради несогласувања. Loading… „Ние заминавме, нè нема засекогаш и не планираме да се вратиме“, рече Мадуро синоќа во своето неделно телевизиско обраќање. Претседателот на Венецуела гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во радикална промена на политиката, новиот левичарски претседател на Колумбија се сретна со венецуелскиот лидер Николас Мадуро, што претставува значаен чекор во напорите на земјите од Латинска Америка да ја олеснат изолацијата на неговата влада, додека регионот се движи кон левиот свет, пишуваат медиумите. Loading… Радикална промена Претседателите на КолумбијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 43 лица загинаа во големо лизгање на земјиштето одрон во северна Венецуела, а повеќе од 50 се водат како исчезнати, изјави во вторникот потпретседателката Делси Родригез. Loading… Венецуелскиот претседател Николас Мадуро, пак, рече дека потрагата по преживеани ќе продолжи по саботното лизгање на земјиштето во градот Лас Техеријас, околуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред пратениците изјави дека разговарал и со претседателот на Венецуела. Loading… Тој рече дека за увозот на нафта разговарал со претседателот на Венецуела Николас Мадуро бидејќи европската забрана за увоз на руска нафта ја погодува и Србија. – Верувам дека наскоро ќе го угостам, речеПрочитај повеќе