Николас Мадуро

Сподели со своите пријатели

САД планираат и иницираат воени конфликти ширум светот: против Русија, Палестина, Кина, изјави венецуелскиот претседател Николас Мадуро. Loading… „САД планираа серија воени конфликти, а за тоа сведочи издвојувањето на 95 милијарди долари за овие цели. Војната на Украина против Русија беше планирана најмалку 20 години за да ја уништи моќтаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека е подготвен да се сретне со претставникот на Канцеларијата за човекови права на ОН, откако венецуелската влада побара од вработените во Канцеларијата да ја напуштат земјата во февруари. Loading… – Добив предлог за повторно отворање на Канцеларијата на високиот комесар на ОН за човековиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна во посета на Венецуела во рамките на неговата турнеја во Латинска Америка, а во Каракас ќе се сретне со министерот за надворешни работи Иван Хил и со претседателот Николас Мадуро. Loading… Лавров допатува во Венецуела од Куба, каде што се сретна соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро предупреди дека договорот со политичката опозиција за изборите што ќе се одржат оваа година е во опасност од колапс, по, како што рече, „заговор“ против него. Loading… Минатата година, владејачката социјалистичка влада на Мадуро постигна договор со политичката опозиција за преговори во Барбадос за одржување избориПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Триесет и тројца венецуелски офицери и војници беа уапсени, понижени и исфрлени од вооружените сили за наводен заговор против претседателот Николас Мадуро, се вели во соопштението на Министерството за одбрана. Loading… Во соопштението именувани се генерал-мајор, двајца полковници, шест потполковници, девет мајори, двајца капетани, шест први потполковници и седум наредници.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гвајана и Венецуела се договорија да избегнуваат употреба на сила и да не ги ескалираат тензиите во нивниот долгогодишен спор околу регионот Ескибо богат со нафта, по средбата меѓу венецуелскиот претседател Николас Мадуро и гвајскиот лидер Ирфан Али. Loading… Двете земји во заедничката изјава наведоа дека „нема да се закануваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави го користат Владимир Зеленски и ќе го фрлат во ѓубре како непотребна марионета, изјави венецуелскиот претседател Николас Мадуро. Loading… – Не е прв пат империјализмот да поставува марионета, да ја користи и да ја фрли во ѓубре. Се пошегувавме дека Зеленски е Хуан Гуаидо. Империјализмот го зграпчиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Авторитарниот режим во Венецуела во неделата одржа референдум на кој, според официјални извори, 95 отсто од гласачите ги поддржаа тврдењата на Николас Мадуро за богатиот со нафта регион Есекибо во соседна Гвајана. Loading… Иако аналитичарите шпекулираат дека Мадуро нема да ја нападне Гвајана, не може да се негира дека имаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро вчера објави нова карта на регионот на која се прикажани две третини од соседна Гвајана „повратена“ од Каракас. Loading… Тој им нареди на државните енергетски компании „веднаш“ да започнат со истражување во областа, бидејќи во светот растат стравувањата дека Мадуро може да започне војна. Венецуела имаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро, кој од петокот е во посета на Кина, денеска пристигна во Пекинг каде ќе се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг. Loading… Мадуро ја започна својата посета на Кина минатата недела во Шенжен, на југ, а потоа отпатува за Шангај и ја посети источната провинција Шандонг.Прочитај повеќе