Наука

Сите информации поврзани со развојот на наука, научните достигнувања и остварувања од светот.

a couple of people wearing masks and gloves and holding a tablet

Сподели со своите пријатели

Пандемијата КОВИД-19 „ќе изгледа безопасно“ во споредба со она со што се соочува човештвото поради зголемениот број на супербактерии отпорни на сегашните лекови, предупреди проф. Сали Дејвис, поранешен главен медицински директор на Англија. Loading… Сели Дејвис, која сега е специјален пратеник на Велика Британија за антимикробна отпорност (АМР), ја загубилаПрочитај повеќе

pink flowers under sunny sky

Сподели со своите пријатели

Секој месец од јуни 2023 година е најтоплиот на планетата досега измерен и забележан, според месечниот преглед на службата за климатски промени Коперник (C3S). Loading… Вклучувајќи го април, просечната глобална температура беше највисока за 12-месечен период досега, 1,61 степени целзиусови над просечната температура во прединдустрискиот период од 1850 до 1900Прочитај повеќе

brown chocolate bar on black table

Сподели со своите пријатели

Снабдувањето со чоколадо во светот е под закана од вирус кој брзо се шири, открива една студија, додека запирањето на ширењето на вирусот е тешка битка. Loading… Иднината на чоколадото е неизвесна поради разорниот вирус кој брзо ги уништува какао дрвјата во Западна Африка. Овие дрвја произведуваат зрна какао неопходниПрочитај повеќе

пингвини

Сподели со своите пријатели

Илјадници бебиња пингвини починале минатата година на Антарктикот поради брзото топење на мразот. Loading… Рекордно ниското ниво на мраз во морето на Антарктикот на крајот на 2023 година доведе до неможност за репродукција во петтина од колониите на царските пингвини на континентот, според Британскиот институт Антарктик Истражување (БАС). Студијата бешеПрочитај повеќе

gray cat standing in two feet

Сподели со своите пријатели

Етичката дебата за одгледувањето добиток добива нова димензија откако меѓународната коалиција од неколку десетици научници потпишаа декларација во која посочуваат дека постои барем „реална можност“ животните да имаат свест. Loading… Целта на „Њујоршката декларација за свесност за животните“ е да поттикне повеќе истражувања во областа и да ја подигне свестаПрочитај повеќе

coffeetogo, disposable cups, environmental pollution

Сподели со своите пријатели

Како што пишува Си-Ен-Ен, според студијата од февруари оваа година, 90 отсто од примероците од животински и растителни протеини биле позитивни на микропластика, мали полимерни фрагменти чија големина може да биде од 5 милиметри до 1 микрометар. Loading… Сè што е помало од 1 микрометар е нанопластика, што мора даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Аргентинските палеонтолози објавија дека откриле нов вид диносаурус, наречен Чакисаурус некул, кој живеел пред околу 90 милиони години во областа на денешна Патагонија. Loading… Се смета дека најголемиот чакисаурус достигнал големина од три метри во должина и 70 сантиметри во висина, а новите студии покажуваат дека овој тип на диносаурусПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На социјалните мрежи неодамна се прошири видео кое предизвика застрашувачки реакции кај многу корисници. Loading… На видеото може да се видат нуркачи кои уживаат во шарените корални гребени, додека позадината е распослана во живописни бои и форми. Оваа идилична сцена наскоро се менува кога започнува земјотрес, предизвикувајќи прашина и нечистотијаПрочитај повеќе

gold and silver round coins

Сподели со своите пријатели

Истражувачите случајно создале „голден“, револуционерен дводимензионален материјал со уникатни полупроводнички својства, откривајќи нов потенцијал во различни примени. Loading… Златарите долго време се справуваат со предизвикот да го преработат златото во пофини форми, што сега доведе до создавање на револуционерен материјал – „голден“. Тоа е еднодимензионален материјал составен од само еденПрочитај повеќе

Sunflower during Sunset

Сподели со своите пријатели

Иако долгорочните прогнози се многу неблагодарни, бидејќи ситуациите може многу брзо да се променат, научниците кои ги следат климатските промени и метеоролозите сепак можат да дадат груба проценка за тоа какво време не очекува ова лето. Loading… Но, она што е сигурно е дека светот, вклучително и Европа, се движиПрочитај повеќе