NASAMS

Сподели со своите пријатели

Канада ќе го купи американскиот систем за воздушна одбрана земја-воздух NASAMS за Украина, соопштија од кабинетот на канадскиот премиер Џастин Трудо по средбата со американскиот претседател Џо Бајден во Сиудад де Мексико. Loading… Трудо и Бајден разговараа за војната во Украина на состанокот на северноамериканските лидери во Мексико. „Тоа еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Извршниот директор на Raytheon Technologies, Грег Хејс, објави дека САД преговараат со земјите од Блискиот Исток за испраќање на некои од своите системи за воздушна одбрана НАСАМС во Украина. Loading… „Целта е да се испратат старите верзии на ракетните системи земја-воздух НАСАМС во Украина во следните три до шест месеци.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Системите за воздушна одбрана NASAM и Aspide пристигнаа во Украина! Ова оружје значително ќе ја зајакне украинската армија и ќе го направи нашето небо побезбедно“, изјави министерот за одбрана Олексеј Резников на социјалните мрежи. Loading… Украина во понеделникот (7 ноември) објави дека добила повеќе системи за противвоздушна одбрана од нејзинитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Raytheon Technologies испорача два софистицирани системи за противвоздушна одбрана NASAMS на владата на САД, кои ќе бидат препратени во Украина, изјави во вторникот нејзиниот извршен директор Грег Хејс, пренесува Дефенс њуз. Loading… „Тоа е систем за противвоздушна одбрана со краток дострел кој може да собори сè, од дронови до балистичкиПрочитај повеќе