„Можат да соборат сè, од дронови и авиони до проектили“: Што е системот NASAMS?

Сподели со своите пријатели

Raytheon Technologies испорача два софистицирани системи за противвоздушна одбрана NASAMS на владата на САД, кои ќе бидат препратени во Украина, изјави во вторникот нејзиниот извршен директор Грег Хејс, пренесува Дефенс њуз.

Loading...

„Тоа е систем за противвоздушна одбрана со краток дострел кој може да собори сè, од дронови до балистички ракети и борбени авиони“, рече извршниот директор Грег Хејс за „Squawk on the Street“ на CNBC.

Оружјето развиено во Норвешка на тој начин треба да и обезбеди на Украина одбрана од руската војска, која жестоко ја нападна цивилната инфраструктура на Украина, вклучително и нејзината електрична мрежа, користејќи проектили и дронови во последните две недели.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гренел: Ако победи Трамп, ЕУ ќе мора да го реши конфликтот во Украина

САД се обврзаа да испорачаат два NASAMS во рок од неколку недели и уште шест во подолг временски рок, пишува Јутарњи лист.

Американскиот претседател Џо Бајден му вети на украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на телефонскиот разговор овој месец дека ќе ги забрза испораките на NASAMS.

Висок функционер на Пентагон во понеделникот рече дека NASAMS се очекува да биде испорачан „во следните неколку недели“ и дека Украина ќе објави кога ќе пристигнат . во земјата и се во функција.

„Американската војска ќе продолжи да работи напорно за да ги однесе таму што е можно побрзо“, рече претставникот.

Хејс исто така додаде дека компанијата наскоро очекува повеќе нарачки од NASAMS.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски дронови погодија енергетски објекти во два региони во северна Украина

– Има значително зголемување на глобалната побарувачка за напредни системи за противвоздушна одбрана, особено во Источна Европа, бидејќи конфликтот меѓу Русија и Украина, за жал, продолжува – рече Хејс.

Откако Русија ја започна војната на 24 февруари, САД и обезбедија на Украина повеќе од 17 милијарди долари воена помош.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.