Нанаја Махута

Сподели со своите пријатели

Нов Зеланд воведе санкции против 14 руски физички лица и против седум воени субјекти и медиуми, соопшти денеска на прес-конференција министерката за надворешни работи Нанаја Махута. Loading… Според неа, лицата на црната листа се „менаџери и акционери на компании кои дизајнираат и произведуваат проектили и огнено оружје“, како и членовиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, призна дека телото на новозеландскиот војник кој загинал бранејќи ја Украина можеби никогаш нема да биде вратено дома. Loading… Војникот Доминик Абелен (28) бил на неплатено отсуство кога отпатувал во Украина за да се приклучи на одбраната на земјата. За тоа не известил никого,Прочитај повеќе