Нагасаки

Сподели со своите пријатели

Членот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес Тим Валберг изјави дека Газа треба да биде бомбардирана како градовите Хирошима и Нагасаки, врз кои беа фрлени атомски бомби во Втората светска војна. Loading… Како што објави американскиот весник „Вашингтон пост“, Валберг на настан во Мичиген го коментираше прашањето за привремените пристаништаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонскиот премиер Фумио Кишида во Нагасаки, кој беше уништен од американската атомска бомба во 1945 година, вети дека ќе вложи повеќе напори за да ја достигне целта – свет без нуклеарно оружје и нагласи дека тоа е „заедничкиот идеал на човештвото“. Loading… Кишида, на седницата на Меѓународната група на еминентниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во средата Јапонија им оддаде почит на жртвите од атомската бомба фрлена врз градот Нагасаки пред 78 години, повикувајќи ги земјите да се откажат од нуклеарното оружје, пренесува Хина. Loading… Градоначалникот на Нагасаки, Широ Сузуки, рече дека државите кои поседуваат нуклеарно оружје треба „храбро“ да ги отфрлат оние оружја заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Нагасаки се одржа церемонија во чест на жртвите од американскиот нуклеарен напад врз тој јапонски град на 9 август 1945 година, во кој загинаа 74.000 луѓе. Loading… Во својот говор во Паркот на мирот, градоначалникот на Нагасаки, Томихиса Тауе, рече дека нуклеарното оружје може да се користи се додекаПрочитај повеќе