Москва (Page 8)

Сподели со своите пријатели

Советникот на началникот на кабинетот на украинскиот претседател, Олексеј Арестович, се закани дека ќе ѝ возврати на Москва во случај на руски напад врз Киев. Loading… Реагирајќи на предупредувањето на Министерството за одбрана на Русија дека ќе ги нападне центрите каде се носат одлуките, вклучително и Киев, Арестович за каналотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил ги повика руските војници да ја бранат својата татковина „како што можат само Русите“. Loading… Во главната катедрала на вооружените сили, отворена пред две години во Кубинка, во близина на Москва, патријархот Кирил им кажа на група војници дека Русија е земја штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тешко дека преговорите меѓу делегациите на Русија и Украина во Истанбул ќе започнат денеска, се очекува да започнат на 29 март, изјави денеска портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков. Loading… Тој рече дека делегациите денеска заминуваат за Турција, но дека преговорите се очекува да започнат утре, пренесува РИА Новости.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во светот има повеќе од 300 цивилни и воени биолошки лаборатории, финансирани од САД, изјави директорката на руската Федерална служба за фитосанитарен надзор, Ана Попова. Loading…   Зеленски: Макрон се плаши од Русија   Таа на годишниот руски конгрес за заразни болести рече дека има области каде што има големаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На територијата на поранешниот Советски сојуз постоеле низа тајни градови за кои единствено знаеле високи службеници на КГБ. За време на СССР изградени се многи интересни архитектонски дела, чии автори и изведувачи во својата работа применувале многу необични решенија. Во реализација на проектот немало пречки, било да се работи заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Едно дете, двајца тинејџери и тројца странци се помеѓу жртвите од авионската несреќа која се случи во близина на Москва. Како се наведува, еден од странците е државјанин на Швајцарија. На местото на падот на рускиот авион „An-148“ со 65 патници и шест членови на екипажот во близина на МоскваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Се појави снимка од падот на рускиот авион „Антонов 148“ кој се сруши непосредно по полетувањето од московскиот аеродром „Домодедово“. Снимката од авионската несреќа во која животот го загубија 71 патник и челови на екипажот, го забележала безбедносна камера од една приватна куќа во селото во чии атари паднал авионот.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите во Москва соопштуваат дека успешно се справуваат со огромните количества на снег, најголемите во последните 100 години, кои го погодија главниот град на Русија викендов. – Сите патишта се отворени, опремата и механизацијата се на терен. Од улиците се ичистени над 800.000 кубни метри снег, рекол заменикот на градоначалникотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Москва е во центарот на два големи циклони кои се состојат од по два помали, едниот доаѓа од северозапад, а другиот од Медитеранот преку Балканот, што отвара пат за студен арктички воздух. Затоа велиме дека Москва е под арктичка инвазија“, рекла за Тасс Татјана Познаикова, експерт за метерологија. Денес воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кој би рекол дека немирен средношколец со едвај многу добар успех еден ден ќе стане најмоќниот светски лидер, а токму тоа и се случило со Владимир Путин, претседателот на Русија. На интернет сајтот „Quora“ се појави неговото свидетелство од 1970. година кога тој имал 18 години и учел во средноПрочитај повеќе