Москва

Сподели со своите пријатели

Претставниците на Западот сфатија дека ќе останат во темнина доколку не го сменат односот кон терористичкиот напад во „Crocus City Hall“, па ден претходно масовно го посетија Министерството за надворешни работи на Русија, соопштија од портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова. Loading… „Тие дојдоа вчера, вклучително и западњаци,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на повредени во нападот на концертната сала „Крокус сити хол“ се искачи на 360, соопшти медицинската служба. Loading… „Со податоците од утринава, во терористичкиот напад се повредени 360 лица, меѓу кои 11 деца“, се наведува во соопштението што го пренесе ТАСС. Вкупно 92 лица повредени во нападот се хоспитализирани,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турција најостро го осудува терористичкиот напад врз концертната сала во Москва, во кој загинаа најмалку 115 лица, изјави во саботата турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Loading… „Изразуваме сочувство до руската влада за терористичкиот напад на концертната сала во Москва и остро го осудуваме нападот“, рече Ердоган на состанокот во главниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Две лица се отпуштени од болниците во близина на Москва по терористичкиот напад во концертната сала „Крокус“, се наведува на веб-страницата на Министерството за здравство на Московската област. Loading… Според официјалните податоци, две лица се отпуштени, вкупниот број на хоспитализирани е 105, а уште 20 се на амбулантска нега, пренесеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров изјави дека војниците на полкот Ахмат-Русија учествувале во апсењето на четворица терористи кои се осомничени за убиство на повеќе од 140 луѓе во концертната сала Крокус во Москва! Loading… Кадиров нагласи дека припадниците на Ахмат, стационирани во областа Брјанск за обезбедување на границата со Украина,Прочитај повеќе

white and brown wooden dock on body of water during daytime

Сподели со своите пријатели

Зголемен број припадници на полицијата и армијата денеска може да се забележат на улиците на Москва, по синоќешниот терористички напад, а се вршат случајни проверки, особено на фреквентни места, јавува репортерот на Танјуга од местото на настанот. Loading… Најмалку 115 лица загинаа, а 145 се ранети во терористичкиот напад штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На социјалните мрежи се појави уште едно видео од апсењето во областа Брјанск на осомничен за масакрот во Москва, каде беа убиени 143 лица. Loading… Ова е еден од осомничените за нападот кој полицијата го приведе. На видеото се гледа дека трпел насилство, не се знае од кого, бидејќи главатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Посетителите на концертот во „Crocus City Hall“ за РИА „Новости“ изјавија дека терористите пукале во грб на луѓето додека бегале од салата, а оние што побегнале не можеле веднаш да ја напуштат зградата бидејќи вратите биле блокирани. Loading… „Тие извикуваа во салата: „Легни! Легнете!“, а во салата се слушаа извици:Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на дипломатијата на Европската унија, Жозеп Борел денеска изјави дека меѓународната заедница мора цврсто да се обедини против тероризмот, по нападот во Москва во кој според последните информации загинаа повеќе од сто лица. Loading… „Најостро го осудувам грозоморниот напад што се случи синоќа во Москва. Тероризмот повторно гаѓаше невиниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Маргарита Симонјан, главниот уредник на РТ, објави видео од сослушувањето на човек за кој тврди дека е водач на терористичка група која уби повеќе од 140 луѓе во Москва. Loading… Мажот на видеото зборува таџикистански, а неговите зборови ги преведува жена. Тој наведува дека живееле во хостел лоциран во ДмитровкаПрочитај повеќе