ММФ

Сподели со своите пријатели

Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во понеделникот одобри исплата на 900 милиони долари на Украина од програмата за заем од 15,6 милијарди долари, неколку часа пред шефот на ММФ Кристалина Георгиева да се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски, пренесува Ројтерс. Loading… Георгиева одржа речиси едночасовен состанок соПрочитај повеќе

white concrete building with red flag on top under blue sky during daytime

Сподели со своите пријатели

Италија треба да преземе посилни активности за да се справи со нивото на дефицит и долг, рече извршната директорка на ММФ Кристалина Георгиева. Loading… „Сметаме дека она што е во италијанскиот буџет треба да се зајакне“, рече таа, а пренесува италијанскиот весник „Кориере дела сера“. „Фискалното прилагодување што го преземаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го заврши првиот преглед на програмата за заем на Украина од 15,6 милијарди долари, дозволувајќи му на Киев веднаш да повлече уште 890 милиони долари за да го поткрепи својот буџет додека започнува голема офанзива против руската инвазија. Loading… Според ММФ, Украина постигнаПрочитај повеќе

yellow and black robot toy

Сподели со своите пријатели

Вештачката интелигенција (АИ) може да предизвика значителни нарушувања на пазарот на трудот, предупреди Гита Гопинат, првиот заменик директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), повикувајќи ги пратениците што поскоро да ја регулираат употребата на новата технологија. Loading… „Владите, институциите и законодавците мора да бидат брзи во регулирањето на сите области, ноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георигиева, изјави дека проблемите на светската економија не можат да се сведуваат само на висока инфлација и бавен раст и предупреди дека на светот му претстојат уште неколку тешки години. Loading… Годинава се очекува светската економија да порасне за 2,8 отсто. МинататаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународниот монетарен фонд малку ја зголеми својата перспектива за глобален раст оваа година поради „изненадувачки отпорната“ побарувачка во САД и Европа, пониските трошоци за енергија и повторното отворање на кинеската економија откако Пекинг ги олесни строгите ограничувања за Ковид-19. Loading… ММФ соопшти дека глобалниот раст сепак ќе падне на 2,9Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) одобри четиримесечна програма за Украина која треба да помогне во промовирањето на донаторското финансирање и одржувањето на економската стабилност во земјата разурната од војна. Loading… Првиот заменик генерален директор на ММФ, Гита Гопинат, објави дека на 9 декември, Извршниот одбор на ММФ одобрил т.н. Програмски мониторингПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Одборот на извршни директори на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во петокот одобри итен заем од 1,3 милијарди долари за Украина за да обезбеди дополнително финансирање за да и помогне на земјата да ја одржи својата економија додека се бори против руската инвазија. Loading… Парите ќе дојдат од новата програма заПрочитај повеќе