мистерија

Сподели со своите пријатели

Лина Медина е родена во 1939 година во перуанскиот град Тикрап. Кога имала само пет години, родителите ја донеле во болница поради ненормален „раст“ на стомакот, за кој верувале дека е тумор. Loading… Меѓутоа, кога ја прегледале лекарите останале шокирани бидејќи девојчето било во седмиот месец од бременоста! Докторот ГералдоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За жал, убиства, исчезнувања и киднапирања се случуваат насекаде – дури и во Вирџинија. Со голем број познати случаи на убиства со текот на годините, несомнено е дека нерешените случаи ви создаваат студ во ‘рбетот – и вашата симпатија кон семејствата на жртвите. Loading… Би можеле да наброиме безброј неразјаснетиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На територијата на поранешниот Советски сојуз постоеле низа тајни градови за кои единствено знаеле високи службеници на КГБ. За време на СССР изградени се многи интересни архитектонски дела, чии автори и изведувачи во својата работа применувале многу необични решенија. Во реализација на проектот немало пречки, било да се работи заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поголемиот дел од нас знаат дека колку и да сме радознали, едностано постојат места до кои не е лесно или е невозможно да се дојде, а островот Сурстеј е едно од нив. Овој мистериозен вулкански остров се наоѓа во северниот дел на Атлантскиот океан, на околу 32 километри јужно одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Група научници открила најстари европски илустрации на австралискиот папагал какадуа во ракопис од 13. век. Четири цртежи од бел какадуа пронајдени се во соколската книга која некогаш ја поседувал римскиот цар Фридрих II Хоенштауфен. Книгата сега се наоѓа во ватиканската библиотека, пренесува ВВС. Пет важни историски факти кои науката иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Астронаутот Нил Армстронг пренел порака до контролата на мисија во главниот центар на НАСА дека два големи, тајанствени објекти ги набљудувале откако слетале на природниот сателит на Земјата, а на тоа укажуваат извештаи за комуникацијата на Американската агенција за истражување на вселената и астронаутите од Месечината. И покрај тоа штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Изолираните Магдаленски острови се дел од заливот Сен Лорен во Канада, кој се состои од осум поголеми и неколку помали острови. За нив велат дека се „домот на бродоломите“ затоа што тука се насукале помеѓу 500 и 1.000 бродови. Тие се сметаат за составен дел од канадската покраина Квебек. БродовитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хуан Рамос Алфонсо Пенајо (20) загинал во пукотница во селото Санта Терерса во Парагвај. Или барем така мислело неговото семејство. Имено, неколку дена по неговото исчезнување пронајдено е телото со прострелни рани. Членовите на семејството дури остатокот од пронајденото тело го идентификувале како Хуан и организирале погреб. Меѓутоа, на денотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тајната авио компанија „Ер Синај“ ги поврзува Египет и Израел. Во ово авион можете да „отворите прозорец“ (видео) Loading… Летот не е можнот да се резервира преку интернет, затоа што компанијата нема сајт, а нејзините авиони не се препознатливи затоа што немаат никакви обележја. ДРАМАТИЧНА СНИМКА: Гром удира во авионПрочитај повеќе