ИСТОРИСКА МИСТЕРИЈА: Од каде фотографии од австралиски папгал во Европа во 13. век?

Сподели со своите пријатели

Група научници открила најстари европски илустрации на австралискиот папагал какадуа во ракопис од 13. век.

Четири цртежи од бел какадуа пронајдени се во соколската книга која некогаш ја поседувал римскиот цар Фридрих II Хоенштауфен.

Книгата сега се наоѓа во ватиканската библиотека, пренесува ВВС.

Пет важни историски факти кои науката и денес не може да ги објасни

Loading...

Научниците тврдат дека цртежите во книгата потекнуваат помеѓу 1241. и 1248. година и пружаат  увид во средноевропските трговски патишта.

– Фактот дека какаду стигнал во Сицијалија во 13. век прикажува дека тргоците кои тргувале на северот на Австралија биле дел од развиена мрежа која стигнала на запад, Блискиот исток и пошироко, изјавил коавторката др. Хедер Далтон од Универзитетот во Мелбурн.

Според нејзините зборови, се работи за птица која најверојатно потекнува од Австралија, од Папуа Нова Гвинеја или индонезиските острови.

Во описот на латински јазик покрај цртежот стои дека тоа е подарок од султанот од династијата Ајубида кои владееле со Египет.

Др. Далтон верува дека какду е пренесен од својата оргинална состојба во Сицилија на патување кое траело неколку години.

БИЗАРНО ОТКРИТИЕ: Како изгледал првиот модерен Британец? (ФОТО)

Истражувањето на др. Далтон и тим фински научници е објавено во магазинот „Парергон“.

Претходно најстарите европски описи на какаду било уметничко дело на идалијанскио сликар Андреа Мантење од 1496. година.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израелските сили убија тројца Палестинци

Leave a Reply