НАЈСТРОГИ ТАЈНИ НА СССР: Мистериозни градови и градби пропаѓаат далеку од очите на јавноста (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

На територијата на поранешниот Советски сојуз постоеле низа тајни градови за кои единствено знаеле високи службеници на КГБ.

За време на СССР изградени се многи интересни архитектонски дела, чии автори и изведувачи во својата работа применувале многу необични решенија. Во реализација на проектот немало пречки, било да се работи за автомобилска станица или огромна станебна градба.

Московското метро го нарекуваат „подземна палата“, а тоа крие и една голема тајна (ФОТО+ВИДЕО)

Loading...

Сепак, затворениот објекти и тајните градови во советската архитектура се најинтересните градби.

За персоналот на две радарски станици во Дњепар, кои се користени за време на Студената војна за набљудување на Западна Европа, изграден е воениот град Скрунда.

Поради неверојатни чистата вода советскиот затвор во каменоломот Рума во Естонија привлекува љубоителни на екстремнот нуркање. На каменоломот по затворањето на затворот работата е стопирана. Зградите кои останале на дното се предворени во своевиден подводен музеј.

Болницата Ховрино на северот на Москва е популарно место за љубителите на урбаниот туризам. Оваа напуштена болница ја користат за тренинг. Московските градски власти ниту денес не можат да одлучат што ќе прават со таа градба.

Наводно тука се собирале членови на секта која ја користела за крвави ритуал. Болницата е преполна со јами, провалии, шуплини во кои некогаш биле сместени лифтови.

Инаку, едно советско воено гратче се наоѓа на околу 64 километри од Берлин. Воениот дел бил населен со 15.000 војници и членови на нивните земејства се до затворањето во 1994. година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Цените на нафтата паднаа минатата недела за околу 2 отсто

Leave a Reply