Меѓународен монетарен фонд

Сподели со своите пријатели

Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во понеделникот одобри исплата на 900 милиони долари на Украина од програмата за заем од 15,6 милијарди долари, неколку часа пред шефот на ММФ Кристалина Георгиева да се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски, пренесува Ројтерс. Loading… Георгиева одржа речиси едночасовен состанок соПрочитај повеќе

white concrete building with red flag on top under blue sky during daytime

Сподели со своите пријатели

Италија треба да преземе посилни активности за да се справи со нивото на дефицит и долг, рече извршната директорка на ММФ Кристалина Георгиева. Loading… „Сметаме дека она што е во италијанскиот буџет треба да се зајакне“, рече таа, а пренесува италијанскиот весник „Кориере дела сера“. „Фискалното прилагодување што го преземаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го заврши првиот преглед на програмата за заем на Украина од 15,6 милијарди долари, дозволувајќи му на Киев веднаш да повлече уште 890 милиони долари за да го поткрепи својот буџет додека започнува голема офанзива против руската инвазија. Loading… Според ММФ, Украина постигнаПрочитај повеќе

yellow and black robot toy

Сподели со своите пријатели

Вештачката интелигенција (АИ) може да предизвика значителни нарушувања на пазарот на трудот, предупреди Гита Гопинат, првиот заменик директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), повикувајќи ги пратениците што поскоро да ја регулираат употребата на новата технологија. Loading… „Владите, институциите и законодавците мора да бидат брзи во регулирањето на сите области, ноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георигиева, изјави дека проблемите на светската економија не можат да се сведуваат само на висока инфлација и бавен раст и предупреди дека на светот му претстојат уште неколку тешки години. Loading… Годинава се очекува светската економија да порасне за 2,8 отсто. МинататаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) очекува слаб економски раст и во следните неколку години, изјави извршната директорка Кристалина Георгиева, предупредувајќи дека активноста забавува во 90 отсто од индустријализираните земји, пренесува Хина. Loading… „Растот сѐ уште е историски слаб и историски слаб ќе биде и на среден рок“, рече Георгиева. Индија иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Прогнозите за глобалната економија веќе не се толку лоши, изјави извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева. Loading… Таа изјави дека американската економија најверојатно ќе избегне рецесија, додека Кина ги укина строгите мерки за борба против Ковид. „Проценките за оваа година не се толку лоши, но не сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународниот монетарен фонд малку ја зголеми својата перспектива за глобален раст оваа година поради „изненадувачки отпорната“ побарувачка во САД и Европа, пониските трошоци за енергија и повторното отворање на кинеската економија откако Пекинг ги олесни строгите ограничувања за Ковид-19. Loading… ММФ соопшти дека глобалниот раст сепак ќе падне на 2,9Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Членовите на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) се почесто бараат да се стави крај на војната во Украина, која има исклучително негативно влијание врз растот на светската економија, изјави шпанската министерка за економија, Надија Калвино. Loading… Состаноците на ММФ и Светската банка беа обележани со длабока неизвесност околу војната, која симболизираПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Суровата зима може да доведе до социјални немири во Европа, каде рускиот напад врз Украина веќе доведе до страшни економски последици и страв од рецесија, изјави генералната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева. Loading… Таа рече дека сегашната ситуација значи дека Европската централна банка треба внимателно да јаПрочитај повеќе