Маринка

Сподели со своите пријатели

Руската армија го зазеде клучниот град Маринка во источна Украина, објави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу. Loading… Шојгу му пријавил на претседателот Владимир Путин дека единиците зазеле „силно утврдена“ област недалеку од Доњецк, регионалниот главен град контролиран од Русија. Командантот на украинските вооружени сили Валериј Залужни изјави дека украинскитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералштабот на вооружените сили на Украина утринава соопшти дека продолжуваат најжестоките борби со руските сили за Бахмут и Маринка. Loading… Генералштабот на Украина наведува дека, и покрај големите загуби, руските трупи продолжуваат со обидите да напредуваат на четири линии на фронтот – кај Лиман, Бахмут, Авдијивка и Маринка, пренесува Униан.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според податоците од 2015 година, во украинскиот град Маринка живееле над 10.000 луѓе, но од почетокот на ноември 2022 година во него нема повеќе цивили. Loading… Руската армија објави фотографии од окупираниот украински град Маринка во областа Доњецк, кој беше целосно уништен за време на војната. Корисниците на социјалните мрежи,Прочитај повеќе