Руската армија зазеде стратешки град во близина на Доњецк

Сподели со своите пријатели

Руската армија го зазеде клучниот град Маринка во источна Украина, објави рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Loading...

Шојгу му пријавил на претседателот Владимир Путин дека единиците зазеле „силно утврдена“ област недалеку од Доњецк, регионалниот главен град контролиран од Русија.

Командантот на украинските вооружени сили Валериј Залужни изјави дека украинските сили се преселиле во предградието на Маринка.

Маринка, каде пред војната живееле околу 10.000 луѓе, сега е речиси целосно уништена.

Овој мал град, на околу пет километри од Доњецк, беше во рацете на украинските сили за време на целата војна досега, но и од 2014 година, кога Русија го анектираше Крим и окупираше делови од регионите Луганск и Доњецк.

Кога започна руската инвазија во февруари 2022 година, Маринка беше под постојани руски напади и поголемиот дел од населението замина.

„Во изминатите девет години, вооружените сили на Украина изградија моќна утврдена област која е поврзана со подземни премини“, му рекол Шојгу на Путин.

Тој додаде дека руската армија успеала да создаде пукнатини во украинските утврдувања.

Loading...

„Секоја улица има свои добро утврдени и прилично добро заштитени објекти од сите напади, и од воздух и од артилерија, долгорочни пукања, сложени подземни комуникациски системи“, објави Шојгу.

Путин го поздрави заземањето на Маринка како „успех“, велејќи дека украинските војници сега биле турнати подалеку од Доњецк, кој досега беше под нивен оган од Маринка.

Претседателот на Русија рече и дека руските сили сега имаат „можност да се преселат во поширока оперативна област“ во регионот на Доњецк.

Украинската војска првично ги негираше руските тврдења, а украинските воени блогери објавија дека украинските војници се држат во мала област западно од Маринка.

Сепак, командантот на вооружените сили на Украина, генералот Валериј Залужњи, на прес-конференција во вторникот вечерта потврди дека украинските војници се повлекле.

„Го штитиме секој дел од нашата земја. Секое парче. Но, кога на ова тесно парче земја непријателските гранати ќе погодат длабоко, ќе разнесат сè и ќе ги загрозат нашите војници, тогаш животот на нашиот народ ни е поважен“. тој рече.

Залужни додаде дека во Маринка давале отпор речиси две години, но сега таа е темелно уништена.

„Улица по улица, куќа по куќа… Маринка ја нема“, рече тој.

Loading...

Украина го користи градот како одбранбена бариера од 2014 година, кога борците поддржани од Русија зазедоа големи делови од источните региони Доњецк и Луганск.

Оттаму, Украинците речиси секој ден го гранатираа Доњецк.

Во вторникот вечерта, украинскиот министер за внатрешни работи Игор Клименко изјави дека руските сили гранатирале железничка станица во Херсон, при што загинал полициски поручник и раниле неколку други.

Полицијата успеала да ги евакуира повеќето од 140-те цивили кои во тој момент чекале воз да ја напушти областа, изјави тој на каналот Телеграм.

Во последните недели, руските сили ги интензивираа нападите во неколку клучни области на фронтот долг над 1.200 километри.

Покрај Маринка, руските сили имаат намера да го заземат и Авдеевка, уште еден клучен град во близина на Доњецк.

Овој град се нарекува и портата на Доњецк.

Минатата недела, украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека земјата планира да мобилизира до 500.000 дополнителни луѓе, иако генералот Залужни во вторникот негираше дека војската издала барање за одреден број војници.

Loading...

Изјавата на Зеленски дојде во време кога Украина се соочува со недостиг на муниција поради запирање на помошта од нејзините клучни сојузници – Америка и земјите од Европската унија.

Контраофанзивата на Киев, која не даде никаков резултат, беше прекината на почетокот на зимата.

Сепак, има и успех на предната страна.

Шефот на украинското воено воздухопловство рече дека борбените авиони го уништиле леталото Новочеркаск, кое се користело за пренос на војници и тешко вооружување.

Во вторникот, Шојгу му даде на Путин детали за штетата на бродот, пред да изјави дека руските сили ја запреле украинската контраофанзива и сега напредуваат на сите линии на фронтот.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...