Марија Захарова

Сподели со своите пријатели

Криминалниот период од мандатот на американскиот претседател Џозеф Бајден мора да се истражи, таквата истрага е блиску, речиси пред врата, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, пренесува Спутник. Loading… „Главниот фокус на кој треба да се посвети сега не е физичката состојба на Бајден, туку периодотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, ја коментираше ситуацијата во САД и новата грешка на американскиот претседател Џо Бајден нарекувајќи го украинскиот претседател со името на неговиот најголем противник Владимир Путин. Loading… Захарова, исто како и многу светски претставници, се осврна на оваа ситуација и ироничноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија во петокот ја обвини Украина дека користела проектили што ги добила од САД за да убие жена и деца во јужна Русија, обвинувајќи го Вашингтон. Loading… Портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова, тврди дека смртните случаи се случиле минатата недела во Белгород, откако САД ѝ дозволиле наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Маневрите на НАТО во близина на границите на Русија ги зголемуваат ризиците од потенцијални воени инциденти, изјави за Спутник портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова. Loading… „Алијансата го продолжува практичното воено освојување на поранешната неутрална држава, авторитетен учесник во дискусиите за зајакнување на стабилноста и безбедноста. Споменатите маневриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Москва нема однапред да открие одмазднички мерки во случај на конфискација на руски имот на Запад, но ако тоа се случи „нема да бидат поштедени“, изјави официјалниот претставник на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова. Loading… „Во случај на конфискација на руски имот, Русија ќе се води одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи, откри зошто Русија не го осуди нападот на Иран врз Израел. Loading… „Израел не ги осуди украинските напади на руска територија“, напиша Захарова на нејзиниот канал Телеграм. Така Захарова го коментираше повикот на амбасадорката на Тел Авив во Москва, Симоне Халперин,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија силно им препорачува на своите граѓани да не патуваат во регионот на Блискиот Исток, особено во Израел, Либан и палестинските територии, освен во случаи на екстремна потреба, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. Loading… Напнатата ситуација во регионот на Блискиот Исток се уште е нестабилна,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американските разузнавачки служби, спротивно на законите на САД, продолжуваат да користат новинари како свои агенти, изјави официјалниот претставник на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова. Loading… Таа привлече внимание како во САД ја „одбележаа“ годишнината од апсењето на новинарот на американскиот весник „Волстрит журнал“ Еван Гершкович, кој еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претставниците на Западот сфатија дека ќе останат во темнина доколку не го сменат односот кон терористичкиот напад во „Crocus City Hall“, па ден претходно масовно го посетија Министерството за надворешни работи на Русија, соопштија од портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова. Loading… „Тие дојдоа вчера, вклучително и западњаци,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон треба да ја прекине испораката на оружје за Киев и да претстави предлог за примирје на страните во конфликтот на Блискиот Исток, изјави за ТАСС портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова, коментирајќи ја иницијативата на францускиот претседател за воспоставување прекин на огнот воПрочитај повеќе