Марија Захарова

Сподели со своите пријатели

Секретаријатот на ОН, изјавувајќи дека е неопходно да се спречи ескалација на конфликтот во Украина, заборава да спомене дека западните земји му доставуваат оружје на режимот во Киев. Loading… Ова во понеделникот го напиша официјалниот претставник на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, на нејзиниот канал на Телеграм. ТааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Раководството на Обединетите нации не успеа да гарантира спроведување на делот од договорот за жито поврзан со извозот на руски земјоделски производи, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. Loading… „За жал, мислам дека би било точно да се каже дека Обединетите нации, нивниот генерален секретар иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Официјални лица од Кремљ се огласија по синоќешниот напад на мостот на Крим. Loading… Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи, изјави дека „денешниот напад на мостот на Крим го извршил режимот на Киев“. „Тој режим е терористички и ги има сите карактеристики на меѓународна организирана криминална група.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сега најважно е да се обединиме, напиша официјалната претставничка на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова на својот профил на каналот Телеграм. Loading… „Имаме еден врховен командант. Не два, не три. Еден. И ги повика сите да се обединат. И тоа е најважно сега“, напиша таа, пренесува РИА. СпоредПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повиците за проширување на географското складирање на американските нуклеарни бомби во Европа не можат а да не предизвикаат загриженост, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. Loading… „Повиците што се слушаат во последно време за проширување на географијата на складирање на американски нуклеарни воздушни бомби во ЕвропаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската Федерација нема да ја остави без одговор одлуката на САД за воведување санкции на Русите наводно во врска со протестите во Молдавија, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. Loading… „Непријателскиот американски напад, извршен очигледно по поттик на американски марионети во Кишињев, секако нема даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ситуацијата со уривањето на хидроенергетската брана „Каховка“ треба да биде предмет на проучување и истрага ширум светот, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. Loading… „Ова повеќе не е тема на денот или неделата, туку се става во историски контекст. Зборувам за она што се случи вчераПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

НАТО не треба да предизвикува конфликти во светот ако сака да избегне повторување на конфликти во иднина, предупреди Марија Захарова. Loading… Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, реагираше на изјавата на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Столтенберг претходно изјави дека не знае како ќе заврши воениотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Ситуацијата околу укинувањето на руските медиуми е доволно апсурдна, сите овие изјави зборуваат сами за себе. Веќе ништо не кријат, отворено зборуваат за тоа“, изјави за РТ Балкан Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи, одговарајќи на прашањето како го коментира барањето на известувачот на ЕП за Србија,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Околу три милиони луѓе го следеле летот на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров од Москва во Њујорк преку „Флајтрадар“, соопшти портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова. Loading… „Летот Москва-Њујорк на Сергеј Лавров го следеа повеќе од 700.000 луѓе на „Флајрадар“ во исто време, а вкупноПрочитај повеќе