Магдалена Андерсон

Сподели со своите пријатели

Социјалдемократската премиерка на Шведска, Магдалена Андерсон го призна поразот на изборите, предавајќи го раководството на земјата на десничарскиот блок составен од четири партии. Loading… Сите гласови сè уште не се преброени, но Андерсон, која минатата година стана првата жена премиер на Шведска, рече дека резултатите покажале дека десничарскиот блок победил.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведскиот екстремно десничарски блок дојде во водство по пребројувањето на мнозинството гласови на изборите во неделата, а резултатите укажуваат на веројатно нова влада по осум години владеење на социјалдемократите. Loading… Партиите Умерени, Шведските демократи, Демохристијаните и Либералите, според резултатите од понеделникот рано наутро, освоиле 175 места во парламентот со вкупноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новиот премиер на британската влада е Лиз Трас (Truss), а Лиз Трусел (Trussell), која е корисник на Твитер, го зафатила корисничкото име Лиз Трас. Loading… Она што збуни многумина е кој е вистинскиот профил на британскиот премиер. По тој повод, Трусел добила бројни пораки и честитки за именувањето на премиерот.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведската премиерка Магдалена Андерсон рече дека Шведска ќе испрати дополнителна воена помош за Украина во износ од 46,75 милиони долари за одбрана од руска инвазија. Loading… По приемот на украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, Андерсон им рече на новинарите дека нејзината влада ќе обезбеди дополнителен пакет воена иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведска ќе ги исполни условите од меморандумот за разбирање договорен со Анкара за надминување на турското противење за членството на Шведска во НАТО, изјави во вторникот премиерката Магдалена Андерсон. Loading… Таа, исто така, на прес-конференцијата рече дека одлуката за екстрадиција на турски државјанин поради измама минатата недела била донесена „воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шведската премиерка Магдалена Андерсон истакна дека нејзината земја нема да биде неутрална, а дека доколку е потребно, ќе реагира и воено. Loading… „Откако влеговме во ЕУ, веќе не сме навистина неутрални“, рече Андерсон за време на посетата на Берлин.   Шојгу: Русија ќе одговори на испораката на авиони на НАТОПрочитај повеќе