Шведската премиерка најави оставка

Сподели со своите пријатели

Социјалдемократската премиерка на Шведска, Магдалена Андерсон го призна поразот на изборите, предавајќи го раководството на земјата на десничарскиот блок составен од четири партии.

Loading...

Сите гласови сè уште не се преброени, но Андерсон, која минатата година стана првата жена премиер на Шведска, рече дека резултатите покажале дека десничарскиот блок победил.

„Затоа утре ќе побарам од претседателот на парламентот да си замине од мојата функција“, рече премиерот на прес-конференцијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ватикан тајно казнил нобеловец за децениско сексуално злоставување малолетници

Шведските демократи за прв пат ќе бидат дел од владата

Умерените, шведските демократи, демохристијаните и либералите треба да имаат 176 претставници во 349-члениот парламент по изборите во недела.

Левиот блок освои 173 места, покажуваат сегашните резултати.

Изборите претставуваат пресвртница во шведската политика бидејќи антиимигрантските Шведски демократи, игнорирани од сите други партии откако влегоа во парламентот во 2010 година, треба да станат дел од владата за прв пат.

Тие се на пат да освојат 20,6 отсто од гласовите, надминувајќи ги умерените, кои имаат 19,1 отсто и станаа најголемата партија од десницата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Морнариците на Јужна Кореја, САД и Јапонија одржаа вежби против подморници

Иако партијата на Улф Кристерсон е послаба во однос на резултатите, лидерот на шведските демократи Џими Акесон нема способност да ја собере широката поддршка потребна за соборување на социјалдемократите.

Loading...