Луфтханза

Сподели со своите пријатели

За време на патните ограничувања предизвикани од пандемијата, Луфтханза отпушти десетици илјади вработени. Loading… Сепак, оваа индустрија сега закрепнува, а Луфтханза повторно бара персонал од различни профили. Закрепнувањето во авиоиндустријата продолжува. Германската Луфтханза и нејзината подружница Еуровингс планираат да вработат 20.000 нови работници до крајот на 2023 година. „Јасно покажувамеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во близина на тркалото на авионот кој летал од Техеран кон аеродромот во Франкфурт е пронајдено тело, соопшти германската полиција. Loading… Германскиот весник Билд објави дека авионот Ербас, кој и припаѓа на германската компанија Луфтханза, полетал од Техеран во четвртокот рано наутро. Полицијата соопшти дека телото било пронајдено кога сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Луфтханза ја удвои својата прогноза за профит за годината, истакнувајќи ја силната побарувачка за воздушен транспорт по укинувањето на мерките за ограничување на Ковид-19 и очекуваните добри резултати во карго-одделот. Loading… Компанијата сега очекува прилагодена оперативна добивка (EBIT) од повеќе од една милијарда евра оваа година. Во август процениле декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската држава ги продаде преостанатите акции што ги поседуваше во авиокомпанијата Луфтханза, во кои влезе со 20 отсто од акциите во 2020 година, за време на економскиот план за спас од пандемијата на корона вирусот. Loading… Фондот за економска стабилизација, јавното тело кое ги поседуваше тие акции, го „продаде својотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Репрезентативниот синдикат кој ги претставува пилотите на германската авиокомпанија Луфтханза најави штрајк за денеска откако раководството ги отфрли барањата за зголемување на платите. Loading… Синдикатот на летачкиот екипаж ја обвини Луфтханза дека не ја подобрила претходната понуда, „не оставајќи им на пилотите друг избор освен да штрајкуваат за да гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската авиокомпанија Луфтханза, со седиште во Келн, се соочува со нови штрајкови. Loading… Причината за ова е затоа што пропаднаа последните преговори меѓу синдикатот и раководството. Работничките претставници најавија штрајк за петок Без поместувања Пилотите на германската авиокомпанија Луфтханза во петок ќе стапат во 24-часовен штрајк поради тековниот спор околуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Германската Луфтханза планира да ги откаже летовите од Франкфурт до градовите низ поранешна Југославија бидејќи континуираниот недостиг на персонал продолжува да ги мачи авиокомпанијата и индустријата во целина. Loading… Како што пишува „Аеророутс“, откажувањата ќе влијаат на услугите поврзани со летовите од Франкфурт до Белград, Загреб, Љубљана и Сараево, ноПрочитај повеќе