Денови на хаос во Лондон

Сподели со своите пријатели

Во британскиот парламент опозицијата побара оставка од премиерката Лиз Трaс, а таа одговори дека знае да се бори и не е од оние што бегаат.

Loading...

Се чинеше дека ситуацијата малку се смири, откако премиерката предизвика финансиски хаос со планираните даночни олеснувања, па Џереми Хант стана нов министер за финансии и со тоа премиерот направи политички пресврт од 180 степени.

Министерот за внатрешни работи поднесе оставка

Попладнето донесе уште една иритација. Министерката за внатрешни работи Суела Браверман поднесе оставка.

Во своето образложение таа навела дека документите на владата ги праќала од приватна е-маил адреса, па ја презема одговорноста за ова прекршување на правилата.

Во образложението таа потоа додава: „Да се ​​преправаме дека не сме згрешиле и да продолжиме понатаму како да не може секој да види дека сме ја направиле таа грешка и да се надеваме дека работите магично ќе се поправат не е сериозна политика. Не бев во право, преземам одговорност; Поднесувам оставка“.

Тоа е отровна ограда против премиерката, која не поднесе оставка поради колапсот на нејзината финансиска политика, туку го жртвуваше министерот за финансии.

Во вториот дел од писмото, Браверман е уште поотворен против премиерот Трас, кога вели дека е загрижен за текот на владата, бидејќи таа ги изневерила важните ветувања и се збогувала со предизборната програма.

Браверман е многу далеку десно

Пред нејзината политичка кариера, Суела Браверман ја извршуваше функцијата државен правобранител и припаѓа на екстремната десница на партијата.

Loading...

Таа се залага за безмилосно депортирање на мигрантите. На Конгресниот конгрес на почетокот на октомври, таа рече дека сонува за насловната страница на Конзервативниот Дејли Телеграф за првиот лет за депортација во Руанда.

Оваа недела, во дебатата за построги казни за прекршоци на јавниот ред, како што се блокади на патиштата од радикални еколошки активисти, Браверман рече дека тоа е „коалиција на хаос меѓу читателите на Гардијан и следбениците на политичката коректност кои јадат тофу“.

Поранешен министер за сообраќај како министер за внатрешни работи

Се вели дека Трас и Браверман зад сцената се расправале за имиграциската политика. За нејзината програма за економски раст, Трас сака надворешна работна сила, за Браверман тоа не доаѓа предвид.

Нов министер на нејзино место ќе биде поранешниот министер за транспорт Грант Шепс.

Тој го поддржа конкурентот на премиерот, Риши Сунак, на конзервативните избори за премиерската номинација. Шепс призна дека власта минува низ тежок период.

Нереди при гласањето

Но, денот сè уште не беше завршен. Долниот дом гласаше за правата на хидраулично фрактурирање. Додуша, предлогот на опозициската Лабуристичка партија беше одбиен, но многу конзервативци со огромно мнозинство гласаа против предлогот да започне процедура за донесување закон за забрана на експлоатација на гас од подлабоките слоеви на земјата.

Голем број конзервативни пратеници беа воздржани од гласањето. Се чини дека таканаречените „камшици“, пратениците кои се задолжени за пратеничката дисциплина, навистина принудија некои пратеници да гласаат.

Лабуристичкиот пратеник Крис Брајант рече дека конзервативните пратеници не можат слободно да гласаат.

Loading...

Тој на пленумот рече: „Видов физички тепања и обиди за заплашување“. Слични сцени беа опишани и на Твитер. Министерот за економија Џејкоб Рис-Мог ги негираше ваквите толкувања.

До гласањето не беше целосно јасно дали од аспект на конзервативците се работи за гласање доверба на премиерот.

Ако навистина беше така, пратениците кои не сакаа да гласаат можеше да очекуваат исклучување од пратеничкиот клуб.

Неколку часа по гласањето, се појавија гласини дека началникот Вип Венди Мортон и нејзиниот заменик Крег Витакер поднеле оставки. Доцна во ноќта владата демантираше.

„Никогаш не сум доживеал ваков ден“

Претседателот на Долниот дом има намера да ги разгледа процедурите за гласање.

Долгогодишниот конзервативен пратеник Чарлс Вокер изјави за Би-Би-Си за неговата вознемиреност:

„Имавме луди неколку денови со Брегзит, но никогаш порано не сум имал ваков. За тоа нема извинување, срамота, страшно. Многу сум лут затоа што оваа власт и наштети на партијата, преку глава ми е“.

По хаотичен ден во Вестминстер, политичкиот пад на Лиз Трас може да биде прашање на часови, а не на денови.

Loading...

Но, пратеничкиот клуб ќе требаше да има план кој и во каква процедура ќе ја замени. Се погласни се повиците за организирање вонредни избори.

Но, во време кога нивната популарност е за 30 проценти помала од лабуристите, тоа не е опција за конзервативците.