Лиз Трас им порача на пратениците: Не се откажувам, јас сум борец

Сподели со своите пријатели

Британската премиерка Лиз Трас во парламентот најави дека нема да поднесе оставка по економскиот хаос предизвикан од мерките на поранешниот министер за финансии.

Loading...

Одговарајќи на барањата на пратениците од опозицијата да поднесе оставка, Лиз Трас рече дека е „борец, а не личност која се откажува “.

Дури и од внатре во редовите, нејзината Конзервативна партија сака да ја види назад.

Анкетите покажуваат дека дури 90 отсто од британските граѓани бараат смена на премиерот поради економскиот хаос предизвикан од мини-буџетот на поранешниот министер за финансии Квази Квартенг.

„Постапив во националниот интерес за да се обезбеди економска стабилност“, рече Трас во британскиот парламент, нагласувајќи дека пензиите ќе бидат во чекор со инфлацијата.

Трас во понеделникот ѝ се извини на нацијата.

– Се извинувам за направените грешки, но ги поправив. Назначив нов министер за финансии. Повторно воспоставивме економска стабилност и фискална дисциплина“, вели Трасова во интервјуто.

Четвртиот британски канцелар за финансии во исто толку месеци, Џереми Хант се обидува да ја постави топката.

Loading...

Тој нагласува дека е подготвен да слуша совети од неговиот оддел, Централната банка на Англија и Канцеларијата за буџетска одговорност, но е отворен и за независни совети.

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.