Кој би можел да ја замени Лиз Трас како премиер ако таа биде сменета?

Сподели со своите пријатели

Минатиот месец, Лиз Трас им рече на Британците дека можат да ја „издржат бурата“ во нејзиниот прв говор како премиер, а сега е предупредена дека е „разоткриена“ бидејќи се шпекулира за заговори за нејзино соборување.

Loading...

Пратениците од Ториевците почнаа јавно да повикуваат Лиз Трас да поднесе оставка, додека поранешниот канцелар Џорџ Озборн предвиде дека таа најверојатно ќе замине „пред Божиќ“.

Но, кој би можел да ја замени новата премиерка ако таа биде принудена да се повлече од лидерската позиција на Конзервативната партија?

Скај њуз создаде приказ на можните кандидати и кој е фаворит за функцијата.

Џереми Хант

Новиот канцелар, донесен да го замени разрешениот Кваси Квартенг, сега се смета за најмоќната фигура во владата додека се обидува да ги преобликува економските планови на премиерот за „смирување“ на пазарите.

Тој инсистираше на тоа дека Лиз Трас сè уште е на чело на нејзината влада, но ја отфрли практично целата економска визија што ја донесе на власт.

Многумина во неговата партија го гледаат како безбеден пар раце: Хант двапати неуспешно се обиде да стане лидер на ториевците, откако претходно служеше како секретар за надворешни работи, секретар за здравство и секретар за култура.

Во трката за лидер оваа година, тој го поддржа Риши Сунак, откако тој самиот беше елиминиран од трката во првиот круг на гласање.

Loading...

Тој беше меѓу последните двајца кандидати за да стане лидер на ториевците во 2019 година – но загуби од Борис Џонсон со 66 спрема 34 проценти во гласовите на членовите.

Изгледа дека Хант се откажа од трет избор за главната функција, велејќи ѝ на политичкиот уредник на Sky News, Бет Ригби:

„Јас го отфрлам тоа, г-ѓа Хант го исклучува, нашите три деца го исклучуваат“.

Риши Сунак

Поранешната канцеларка, која беше второпласирана на Лиз Трас во трката за лидерство на Ториевците, е фаворит на обложувалниците да ја замени доколку биде сменета.

Тој ја предупреди својата ривалка дека нејзините планови за намалување на даноците ќе ја доведат економијата во слободен пад, обвинувајќи ја за „економија од бајките“ затоа што ветила нефинансирани даночни намалувања.

По падот на мини-буџетот, поддржувачите на Риши Сунак веруваат дека тој е оправдан.

Еден пратеник кој го поддржа во трката за лидерство изјави за Телеграф: „Се што кажа се оствари“.

Сунак победи во секој круг од гласањето меѓу пратениците во трката за лидерство на Ториевците, но има прашања за тоа дали тој би можел повторно да ја обедини партијата, бидејќи се смета дека одигра клучна улога во соборувањето на Борис Џонсон од премиерската функција.

Loading...

Пени Мордант

Високите конзервативци, наводно, се во преговори за замена на Лиз Трас со заеднички билет на Риши Сунак и Пени Мордант.

Таа заврши на третото место во трката за лидерство на Ториевците ова лето пред да ја поддржи кандидатурата на Лиз Трас.

Таа сугерираше дека придобивките треба да растат во согласност со инфлацијата.

Поранешниот секретар за одбрана, исто така, предизвика возбуда на конференцијата на Ториевците на почетокот од овој месец, кога рече дека „комуникацијата на партијата е срање“.

Во пораките споделени на групите WhatsApp на Конзервативната партија, добиени од Sky News, пратеникот од ториевците Криспин Блант ги повика Сунак и Мордант да ја преземат функцијата.

– Повелете Риша и Пени, со наша поддршка и охрабрување, тоа е во интерес на сите нас – напиша тој.

Мордант беше испратена во Заедницата во име на премиерот за да одговори на итно прашање за отпуштањето на поранешниот канцелар Кваси Квартенг во понеделникот.

Негирајќи дека Лиз Трас се крие „под маса“, Мордан ги призна гласините околу можноста за заедничка карта.

Loading...

Бен Валас

Секретарот за одбрана и поранешниот војник е широко почитуван за улогата што ја одигра во поддршката на Британија за Украина.

Тој остана неутрален во трката за лидерство на Ториевците пред на крајот да ја поддржи Лиз Трас.

Има сомнежи дали би сакал да биде лидер, откако летово се извади од трката и покрај тоа што беше сметан за фаворит по „внимателно размислување и дискусии со колегите и семејството“.

Валас во вторникот за Тајмс изјави дека сака да остане на својата функција поради шпекулациите дека би можел да биде кандидат доколку Лиз Трс замине.

Тој им замери на колегите дека играат „политички игри“, велејќи за весникот: „Јавноста сака стабилност и безбедност и ако власта не го стори тоа, тогаш ќе не испратат во опозицијата“.

Запрашан дали ги сака клучевите на Даунинг број 10, тој рече:

Loading...

„Сакам да бидам државен секретар за одбрана до крај. Ја сакам работата што ја работам и имаме уште да работиме. Сакам премиерот да биде премиер Министерот и јас сакаме да ја работиме оваа работа“.

Единствената позиција на Бен Валас во кабинетот беше секретар за одбрана, која ја извршуваше од јули 2019 година.

Тој, сепак, сигнализираше дека најверојатно ќе поднесе оставка доколку владата се откаже од клучното ветување за зголемување на трошоците за одбрана.

Во понеделникот, новиот канцелар Џереми Хант одби да се обврзе да потроши 3 отсто од БДП за одбрана, велејќи ѝ на политичкиот уредник на Скај њуз, Бет Ригби, дека „не дава никакви одговори на никакви конкретни елементи“ од даночната и трошечката политика.

Борис Џонсон

Во своето проштално обраќање како премиер, Борис Џонсон ги поттикна шпекулациите за идното враќање и покрај тоа што ја вети својата „најжестока поддршка“ за неговата наследничка Лиз Трас.

Loading...

Џонсон се споредил себеси со римскиот државник Синсинат, кој се борел против инвазијата пред да се врати на својата фарма. Според традицијата, Синцинатус подоцна се вратил на втор мандат.

Некои пратеници од ториевците, наводно, отворено сугерираат дека партијата бара од Борис Џонсон да се врати на Даунинг стрит, и покрај тоа што беше сменет пред само три месеци поради бесот поради скандалот со партиските ковид-партии и Крис Пинчер.

Поранешната секретарка за култура и поранешна сојузничка на премиерот Надин Дорис е една од оние кои отворено повикуваат на враќање на Борис Џонсон.

– Никој нема доволно поддршка. Само еден пратеник има мандат од членовите на партијата и британската јавност, мандат со мнозинство од 80 пратенички места. Борис Џонсон – објави таа на социјалните мрежи.

Сепак, дали поранешниот премиер би бил заинтересиран да се врати или не, останува да видиме.

Loading...