Риши Сунак и Борис Џонсон фаворити за британски премиер

Сподели со своите пријатели

До неодамна лидерот Борис Џонсон и поранешниот министер за финансии Риши Сунак ја водат листата на потенцијални кандидати за нов британски премиер, еден ден по оставката на Лиз Трас.

Loading...

Трас поднесе оставка во четвртокот по шест недели на функцијата, а оние кои сакаат да ја заменат мора да најдат 100 гласа од конзервативните пратеници што ќе им овозможат да се кандидираат во забрзаниот процес за наоѓање нејзина замена.

Петтиот британски премиер во последните шест години се бара во време кога на ториевците според анкетите им се заканува потоп на изборите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пукање во Канада: Еден убиен и тројца ранети

Опозициската Лабуристичка партија бара предвремени избори, но според распоредот тие треба да се одржат најрано до крајот на 2024 година.

Новиот лидер на Конзервативната партија ќе биде објавен во понеделник или петок следната недела, пренесува Ројтерс.

Најмногу шанси за премиер заедно со Сунак има Џонсон, кому пратениците пред само три месеци му изгласаа недоверба.

„Мислам дека тој докажа дека може да ги сврти работите. Тој може да го направи тоа повторно. Сигурен сум дека моите колеги ќе ја слушнат таа порака јасно и гласно.

Но, Џонсон може да се бори да собере 100 гласови по тригодишен мандат нарушен со скандали и обвинувања за злоупотреба на службената положба.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Измами со пари од ЕУ: Злоупотреба на повеќе од една милијарда евра

Еден од неговите поранешни советници, кој повеќе не разговара со него и зборуваше под услов да остане анонимен, за Ројтерс изјави дека не верува дека неговиот поранешен шеф ќе собере доволно гласови, бидејќи тој отуѓи голем број конзервативци за време на неговото владеење.

Битката за премиерската функција започна во четвртокот, само неколку часа откако Трас ја објави својата одлука пред резиденцијата на Даунинг стрит, со што стана британскиот премиер со најкраток стаж во историјата.

Сунак, поранешен аналитичар на Голдман Сакс, кој стана министер за финансии со доаѓањето на пандемијата на коронавирус во Европа, е миленик на обложувалниците, а по него е Џонсон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Германија поради штрајкови се изгубени повеќе од 1,5 милиони работни денови

Третата е Пени Мордоунт, поранешна секретарка за одбрана популарна меѓу партиските колеги.

Никој од нив сѐ уште официјално не ја објавил својата кандидатура.