Во Тајван, Лиз Трус предупредува да не се прават отстапки за Кина

Сподели со своите пријатели

Поранешната британска премиерка Лиз Трус во среда во Тајван рече дека Западот мора да избегне смирување со Кина и да покаже непоколеблива поддршка за самоуправниот остров, во говор што ризикува дополнително да ги оштети британските односи со Пекинг.

Loading...

Трас е најпознатиот британски политичар кој го посетил Тајван од поранешната премиерка Маргарет Тачер во 1990-тите, а нејзиното патување доаѓа во време кога односите меѓу Британија и Кина се на најлошото во последните децении.

Таа го претставува тврдокорното крило на владејачката Конзервативна партија кое се спротивставува на пристапот на британската влада кон Кина, кој вклучува обид да се вклучи во области како што се трговијата и климатските промени додека се обидува да ги ограничи заканите за националната безбедност.

За разлика од обидите на францускиот претседател Емануел Макрон да ја оддалечи Европа од каква било вмешаност во конфликтот околу Тајван, Трaс ќе рече дека би било „целосно неодговорно“ европските земји да тврдат дека островот е премногу далеку или неважен.

Кина тврди дека Тајван е свој и не се откажа од употребата на сила за да обезбеди евентуално повторно обединување.

Пекинг претходно ги осуди посетите на британските пратеници на Тајван за, како што го нарекува, мешање во внатрешните работи на Кина.

– Мораме да ги поддржиме слободните демократии како Тајван наспроти агресијата на кинескиот режим чии резултати се премногу јасни – ќе рече Трус во својот говор.

– Единствениот избор што го имаме е дали ќе се смириме и помириме – или ќе преземеме мерки за да спречиме конфликт – тврди поранешниот британски лидер, пренесува Ројтерс.

Loading...