Како пропадна мандатот на Лиз Трас како британска премиерка?

Сподели со своите пријатели

Кога ги зеде клучевите од Даунинг стрит број 10 по политичкиот пад на Борис Џонсон, Лиз Трас вети дека „ќе ја преброди бурата“ на британската економска криза.

Loading...

Малку повеќе од шест недели подоцна, таа беше проголтана од ураган што самата го направи.

Тоа беше понижувачки крај на катастрофалниот премиерски мандат обележан со неуспешни економски политики и длабоко поделена владејачка партија, пишува CNN.

Како дојде до ова?

Овде ги наведуваме најинтересните детали од мандатот на британскиот премиер со најкраток мандат.

5 септември: Трас го презема мандатот

На 5 септември, Лиз Трас беше прогласена за победничка на изборите за лидер на Конзервативната партија, откако нејзиниот претходник Борис Џонсон беше принуден да поднесе оставка по серијата етички скандали.

Предзнаците не се добри. Земјата се соочува со уништена економија, растечка криза на трошоците за живот и пропаѓање на здравствените услуги.

Трас, која беше секретар за надворешни работи во владата на Џонсон, исто така се соочува со огромни дипломатски предизвици во справувањето со руската војна против Украина.

Во нејзиниот прв говор како премиер во Даунинг стрит на 6 септември, таа и порача на земјата дека „заедно можеме да ја пребродиме бурата“.

Loading...

Таа вели дека нејзините приоритети вклучуваат справување со зголемените цени на енергијата, подобрување на енергетската безбедност на Велика Британија и поправка на Националната здравствена служба.

8 септември: Умре кралицата Елизабета Втора

Само два дена откако Трас стана премиер, кралицата Елизабета Втора почина на 96-годишна возраст, а земјата влезе во период на национална жалост.

Трас и оддава почит на кралицата како симбол на стабилност што владееше низ кризи, трагедии, политички скандали, пандемии и рецесии.

– Кралицата Елизабета Втора била карпата на која била изградена модерна Британија. Нашата земја растеше и процвета под нејзино владеење – рече новиот премиер.

Периодот на жалост ѝ дава на Лиз Трас малку простор за дишење, шанса да се одмори од маратонската лидерска кампања која траеше поголем дел од летото.

Има и надеж дека овој момент ќе инспирира нов, обединувачки пристап кон политичката дебата, без оглед на личната политика на луѓето.

23 септември: Катастрофалниот „мини-буџет“

Тоа е првиот голем потег на Лиз Трас како премиер. Нејзиниот министер за финансии и најблизок политички пријател, Кваси Квартенг, открива сеопфатен план за извлекување на земјата од рецесија, кој вклучува низа даночни намалувања кои треба да се финансираат со поголемо задолжување на државата.

Планот е огромна коцка – најголемите даночни намалувања во последните 50 години, без јасен план како да се платат за нив.

Loading...

Канцеларијата за буџетска одговорност обично ги ревидира главните фискални извештаи во Велика Британија. Но, Квартенг вели дека немало време за таков преглед – потег што ги шокираше финансиските пазари и пад на фунтата.

Премиерката подоцна ги бранеше контроверзните даночни намалувања на нејзината влада, велејќи дека со намалувањето на даноците нејзината влада „ги охрабрува бизнисите да инвестираат и ние исто така им помагаме на обичните луѓе со нивните даноци“.

Цените на обврзниците последователно паѓаат, зголемувајќи ги трошоците за задолжување, предизвикувајќи хаос на хипотекарниот пазар и туркајќи ги пензиските фондови на работ на несолвентност.

14 октомври: Трас го отпушта Квартенг

Економските превирања и изгледите за повисоки хипотекарни стапки го принудуваат Фондот повторно да ги разгледа клучните компоненти на својот финансиски план.

Откако го укина својот план за намалување на највисоката стапка на данок на доход, таа го отпушта Квартенг во октомври во очајнички обид да ја спаси својата позиција.

– Правилно, соочувајќи се со проблемите што ги имавме, постапив решително за да се обезбеди економска стабилност – вели Трас.

Во писмото објавено на Твитер, Квартенг вели дека се согласил да се повлече по налог на Трасова.

Таа го назначи поранешниот министер за надворешни работи Џереми Хант за замена на Квартенг, со што тој стана четврти британски министер за финансии за нешто повеќе од три месеци.

Loading...

17 октомври: Хант го отфрли фискалниот план на Лиз Трас

Само три дена по работата, Хант вели дека ќе ги укине „речиси сите“ даночни мерки објавени од неговиот претходник, во обид да ги смири нервозните пазари и да го врати кредибилитетот на владата.

Предложеното намалување на основната стапка на данок на доход од април 2023 година се одложува „на неодредено време“.

И додека владата вели дека ќе продолжи да ги гарантира цените на енергијата за домаќинствата и бизнисите оваа зима, таа нема да се обврзе да ги ограничува цените по следната пролет.

Потезите претставуваат уништување на водечкиот „план за раст“ на Лиз Трас и ја оставаат во опасна политичка позиција.

Додека инвеститорите го поддржуваат новиот план на Хант, опозициската Лабуристичка партија не е смирена.

19 октомври: Клучните сојузници го напуштаат кабинетот

Министерката за внатрешни работи Суела Браверман го најави своето заминување од кабинетот на Трас, бидејќи наводите за хаос и „малтретирање“ се појавија за време на парламентарните гласања истиот ден.

Loading...

Брејверман вели дека поднела оставка од функцијата министер за внатрешни работи поради користење на лична адреса на е-пошта што ги прекршила министерските правила, но исто така упатува тенко прикриена критика на раководството на Трас во нејзиното писмо за оставка.

– Работата на владата се потпира на тоа што луѓето ја прифаќаат одговорноста за своите грешки. Да се ​​преправаме дека не сме згрешиле, да продолжиме како сите да не гледаат дека сме ги направиле и да се надеваме дека работите магично ќе тргнат како што треба, не е сериозна политика – пишува Браверман.

20 октомври: Трас поднесе оставка

По хаотичните шест недели во Даунинг стрит, Трас најавува оставка.

– Признавам дека со оглед на ситуацијата не можам да го исполнам мандатот за кој ме избра Конзервативната партија – вели таа.

Трас вели дека поднела оставка до кралот, а за една недела ќе се одржат лидерски избори. Таа ќе остане премиер на Велика Британија додека не се избере нејзиниот наследник.

Loading...

Нејзиното брзо заминување како премиер ги поттикнува повиците за предвремени општи избори во Британија.

„После 12 години неуспех на ториевците, британскиот народ заслужува многу подобро од оваа вртлива врата на хаосот“, рече лидерот на лабуристите, Кир Стармер, откако Трус ја објави нејзината оставка.

– Сега ни требаат општи избори – додаде тој.

Новите избори, сепак, не се сигурни пред 2025 година, иако Британија се подготвува за својот петти лидер за нешто повеќе од шест години – и трет од последното гласање.