Лавов

Сподели со своите пријатели

Најмалку едно лице е рането рано утринава во напади со руски беспилотни летала врз градот Лавов, во западна Украина. Loading… Имаше неколку напади со беспилотни летала од 1 часот и 30 минути синоќа, како и експлозии и минување на тешки возила низ градските улици за време на полициски час. ВластитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати во рускиот напад на Лавов се искачи на 10, бидејќи утрово во урнатините на станбена зграда е пронајдено тело на жена, изјави градоначалникот Андриј Садовји. Loading… МВР соопшти дека во нападот во средата вечерта биле ранети 42 лица, меѓу кои три деца. Оштетени се 35 згради, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Лавов Андриј Садовиј денеска соопшти дека околу 90 отсто од градот е без струја, дека трамваите и тролејбусите не работат и дека се можни прекини во водоснабдувањето. Loading… „Деведесет проценти од градот е без струја. Чекаме дополнителни информации од дистрибуцијата на електрична енергија. Трамваите и тролејбусите не работат.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Делови од градот Лавов на крајниот запад на Украина се без струја, по нападот на електродистрибутивната мрежа, изјави денеска градоначалникот Андриј Садовји. Loading… Тој изјави дека експлозијата се случила во „клучен инфраструктурен објект“ и дека работата во градската термоцентрала е привремено прекината, објави „Гардијан“. „Во моментов граѓаните немаат топла вода.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Седум лица загинаа, а 11 се повредени во ракетните напади на руските сили утринава врз градот Лавов во западна Украина, соопшти денеска регионалниот гувернер Максим Козицки. Loading… Тој додаде дека бројот на жртви би можел да продолжи да расте, бидејќи продолжуваат напорите на спасувачките тимови, пренесува Си-Ен-Ен.   Заробени БританциПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку шест лица загинаа, а осум се повредени во ракетен напад врз украински Лавов, јавува Анадолија. Loading… Руските сили извршија ракетен напад врз украинскиот град Лавов. Градоначалникот на Лајонс, Андреј Садовиј, рано утринава соопшти дека изутрината биле извршени пет ракетни напади врз градот.   Украина објави нови бројки: Русите изгубијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку шест лица загинаа, а осум се повредени во ракетен напад врз Лавов, соопшти регионалниот гувернер Максим Козицки. Loading… Ројтерс наведува дека цел на руските ракети биле воени постројки, но една погодила и продавница за вулканизација. Џастин Крамп, воен аналитичар и извршен директор на консултантската фирма за разузнавање Сибилин, заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на западниот украински град Лавов, Андреј Садова изјави дека руската армија утринава извршила пет ракетни напади врз Лавов. Loading… Садовој изјавил дека надлежните служби излегле на местата на нападот и дека деталите ќе се знаат подоцна, пренесува Украинска правда.   Во Луганск е започната итна евакуација на населениетоПрочитај повеќе