Вести Куманово

Најнови вести од Куманово. Секогаш точни, навремени и проверени информации.

Сподели со своите пријатели

Околу 180 возачи викендов биле казнети на подрачјето на Куманово во акциска контрола на полицијата за непочитување на сообраќајните прописи. Loading… Според податоците на Секторот за внатрешни работи Куманово, најголем дел од казните биле за брзо возење, или вкупно 151. Без возачка дозвола биле откриени 12 лица, 15 казни билеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,80% во однос на одлуката од 5.08.2022 година. Loading… Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јована Живковска, Наташа Нолевска и Пена Граматова и следната сезона ќе го носат дресот на Женскиот ракометен клуб Куманово. Loading… Трите ракометарки потпишаа нови договори со кои ќе го продолжат својот ангажман во тимот на вицешампионот. Јована Живковска игра на позицијата лево крило и потекнува од школата на ЖРК Куманово.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе локации во Куманово денеска привремено ќе останат без вода поради дефекти на мрежата. Loading… Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, без вода денеска ќе бидат корисниците од улицата „Војо Карастојанов“ бр. 5. м.в. Стари лозја, ул. „Лесковачка“ бр. 2,  населбата Средорек, ул. „422“ во населбатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Машкиот ракометен клуб Куманово во своите редови донесе српски интернационалец кој ќе го засили клубот во претстојната сезона. Loading… Станува збор за Вучко Мрвовиќ, 21-годишен српски младински репрезентативец со потекло од Смедеревска Паланка. Мрвовиќ е висок 196 сантиметри и игра на позицијата лев бек. Во својата ракометна кариера има настапуваноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шест интервенции, претежно на запалена сува трева и стрништа, бележат кумановските пожарникари во текот на изминатото деноноќие. Loading… Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, вчера во период од 09:55 часот до 10:45 часот во атарот на селото Романовце горело стрниште. На терен интервенирале тројца пожарникари соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Малолетник бил физички нападнат во кумановската населба Перо Чичо, откако претходно автомобил удрил во моторот на кој седел. Loading… – На 06.08.2022 во 16.00 часот во СВР Куманово, Б.З.(34) од Куманово пријавила дека на 05.08.2022 околу 22.30 часот во населба Перо Чичо нејзиниот малолетен син бил физички нападнат од едноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Loading… Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Попладне претежно во западните делови ќе има услови за краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. Минималната температура ќе биде во интервалПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Триесет и двегодишен кумановец бил тешко повреден откако викендов со својот мотоцикл излетал од коловозот. Loading… – На 06.08.2022 околу 22.00 часот во СВР Куманово било пријавено дека на бул.„Трета МУБ“ во Куманово, С.К.(32) од Куманово, управувајќи мотоцикл „хамачи“ без регистарски ознаки, излетал од коловозот, информираат од Министерството за внатрешниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Осумдесет и едногодишен влосипедист од село Лопате, Куманово загина откако вчера во него удрило товарно возило. Loading… – На 05.08.2022 околу 11.00 часот во СВР Куманово било пријавено дека на ул.„11 Ноември“ во Куманово, товарно возило „фусо“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Ж.Ќ.(48) од Скопје, удрило во велосипед управуванПрочитај повеќе