Вести Куманово (Page 2)

Најнови вести од Куманово. Секогаш точни, навремени и проверени информации.

Сподели со своите пријатели

Со претставата „Приватни животи“ на Грдски театар Винковци од Република Хрватска вечерва започнува 25то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Loading… Станува збор за претстава чиј режисер е Хрвоје Корбар, кој исто така има направено и адаптација на текстот. Во неа игратПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски во вечерашното гостување во емисијата „Аргумент плус“ на телевизија 24 потенцираше дека по убедување е социјалдемократ по однос на политиките, но по националните, државни и стратешки прашања е центар кон десно, поради тоа што никој не смее да гази по идентитетот. Loading… „Како можеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Не можете вие во енергетска криза да влезете и да најавите енергетска криза, а да немате претходна комплетна стратегија. Еве, ќе ја земам Бугарија за пример. Односите се такви какви што се со Бугарија, но ние сакале или не еден ден мораме да бидеме партнер, бидејќи народот е океј –Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дваесет и четиригодишен државјанин на Република Србија бил приведен во кумановско под сомнение дека шверцувал мигранти. Loading… – Денеска (27.09.2022) околу 15.45 часот во близина на с.Речица, кумановско, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода М.Ж.(24) од Република Србија затоа што со возило „сааб” превезувал седум лица мигрантиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дваесет и петото издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ започнува утре во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово. Loading… Вкупно 12 претстави ќе се одиграат годинава на театри од Македонија, Хрватска, Србија и Бугарија. – Успеавме можеби во најтешките времиња пред минатите две години да го одржимеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Loading… Направени се 787 тестови, а регистрирани се 81 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 56, Прилеп – 5, Битола, Кратово и Куманово – по 3, Кавадарци, Охрид, Тетово и Штип – по 2,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дваесет и тригодишна кумановка била приведена под сомнение дека извршина неколку кражби. Loading… – На 26.09.2022 во 11.30 часот, полициски службеници од СВР Куманово ја лишиле од слобода М.З.(23) од Куманово. Таа се сомничи дека извршила повеќе кривични дела „кражба“ и „тешка кражба“ на подрачјето на Куманово, информираат од кумановскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неколку локации во Куманово денеска ќе бидат привремено без вода поради дефекти или интервенции на водоводната мрежа. Loading… Како што информираат од Регионалниот центар за уравување со кризи, станува збор за улиците „120“ во населбата Карпош, „Ѓорче Петров“ бб (сектор Гладно поле), улицата „Васил Драгомански“ бр. 40 и населбата Средорек.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Уметничката галерија во Куманово, на 28 септември со почеток во 20 часот  ќе биде отворена  ретроспективно-монографската изложба на Крсто Славковски. Loading… Заедно со Вангел Наумовски, Ѓорѓе Шијаковиќ, Добри Трендафиловски-Добрин и Ристо Ристовски, тој е претставник на основоположничката генерација на наивата во Република Северна Македонија и истовремено најзначајниот  уметник воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јавното претпријатие „Чистота и Зеленило“ почна со акциски расчистувања на „дивите“ депонии во руралните средини, соопштија денеска надлежните. Loading… Според проценките на претпријатието во градот и околината има над десетина поголеми и 40-тина помали депонии. Изминатава недела исчистени се депонии во Горно Којнаре и Табановце. – Преку грант со задолжувањеПрочитај повеќе