Вести Куманово (Page 2)

Најнови вести од Куманово. Секогаш точни, навремени и проверени информации.

Сподели со своите пријатели

Без електрична енергија во текот на утрешниот ден ќе бидат привремено неколку локации во градот и околината. Loading… Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи, во период од 09:30 до 11:30 часот без напојување ќе бидат корисниците од село Студена Бара, населбата Перо Чичо и Карап маало.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На периодот на прозборување му претходи сложен подготовителен период во кој се формираат темелите на говорниот развој. Loading… Според кумановката Елена Митиќ, клинички логопед – специјалист и МартМео практичар од Логолино, тој период трае од раѓањето на детето до неговата втора година. – Секое дете има свое темпо на развивањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска (05.06.2023) од страна на Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе при Сектор за криминалистички истраги во Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал, во содејство со Одделот за специјални и посебни операции, Секторите за внатрешни работи Куманово, Скопје, Струмица и Регионалните центри заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалува за 1,00 денар, а на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) за 0,50 денари по литар. Loading… Цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) не се менува, а за 0,571 денари поветинува Мазутот М-1 НС, соопшти РегулатрорнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Педесет и едногодишен Украинец е тешко повреден откако со својот мотор излетал од магистралниот пат Свети Николе – Куманово. Loading… – На 04.06.2022 во 13.00 часот во СВР Куманово било пријавено дека на регионалниот пат Свети Николе-Куманово, атар на с.Кшање, кумановско, О.О.(51) од Украина, со привремен престој во Скопје, управувајќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со акција за чистење на локалитетот Спомен Костурница, денеска беше одбележан Интернационалниот ден на животна средина – 5 јуни. Loading…     Еколошката акција е во организација на Одделението за заштита на животна средина и природата при Општина Куманово, во соработка со Канцеларијата за млади, здружението “Кумановски акцијаши”, со поддршкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Реката Пчиња бележи натпросечен водостој за овој период од годината, покажуваат мерењата на Управата за хидрометеоролошки работи. Loading… Според податоците собрани утринава од мерната станица во селото Пелинце, Пчиња имала водостој од 61 сантиметар, односно 15 сантиметри над просекот за овој период. Само во изминатото деноноќие водостојот се искачил заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вкупно 129 возачи биле казнети викендов во Куманово во акциска контрола на полицијата, најмногу поради брзо возење. Loading… – Во текот на изминатиот викенд, полициски службеници од СВР Куманово спроведоа акциска контрола за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните прописи, при што на подрачјето на Куманово санкционирани сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановец осуден на скоро 11 години затворска казна, кој бил баран со потерница поради бегство, вчера бил приведен. Loading… – На 04.06.2023 во 21.30 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода С.С.(38) од Куманово, информираат од Министерството за внатрешни работи. Како што појаснуваат од полицијата, тој билПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советот на Општина Куманово утре ќе ја одржи редовната 25. седница која од 10 часот ќе се одржи во кружната сала на поранешен Комитет. Loading… На дневен ред пред советниците ќе се најдат вкупно 19 точки, меѓу кои извештаи на неколку јавни претпријатија и општински установи, програмата за спорт, социјалнаПрочитај повеќе