Кокино

Сподели со своите пријатели

Во рамките на “Кумановско културно лето 2022”, во мегалитската опсерваторија Кокино се одржа обредно културно-уметничко чествување на изгрејсонцето и меѓународен поетски митинг „Бдеење на кокински мугри“. Loading…     Манифестацијата традиционално е под покровителство на градоначалникот и Советот на Општина Куманово, а организирано од страна на Друштво на писатели-Куманово, ФондацијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Педесет и осумгодишен маж од село Кокико, Старо Нагоричане, вчера бил приведен откако физички го нападнал сопствениот татко. Loading… – На 03.04.2022 во 01.20 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода Т.Л. (58) од село Кокино, општина Старо Нагоричане, затоа што во семејниот дом физички го нападналПрочитај повеќе