Кирјакос Мицотакис

Сподели со своите пријатели

Евентуалната средба на Самитот на 44 земји во Прага меѓу грчкиот премиер Киријакос Мицотакис и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган како чекор кон одмрзнување на билатералните преговори е практично „невозможна мисија“. Loading… Во атмосфера на провокации од Анкара, закани со воена сила, а особено по врачувањето на протестна нота наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со премиерот на Република Грција Киријакос Мицотакис, денеска имавме неколку конкретни теми на кои разговаравме и за кои постигнавме договор, а кои се однесуваат на справувањето со енергетската криза, изјави премиерот Димитар Ковачевски на денешната прес-конференција по средбата со грчкиот премиер Мицотакис. Loading… Во продолжение е интегралната изјава на премиеротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Делегацијата предводена од премиерот Димитар Ковачевски во Атина, оствари средби со премиерот на Грција, Киријакос Мицотакис и претставниците на енергетските ресори. Loading… На средбата од македонска страна присуствуваа и министерот за економија Крешник Бектеши, директорите на ЕСМ Васко Ковачевски и на МЕПСО, Орган Муртезани, претседателот на Стопанска комора Бранко Азески,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот Димитар Ковачевски во Атина, Грција, оствари тет-а-тет средба со премиерот на Грција, Киријакос Мицотакис. На средбата во рамки на работната посета на Ковачевски во Атина, премиерите разговараа за последиците од енергетската криза во светски рамки и енормниот раст на цените на електричната енергија. Loading… Ковачевски и Мицотакис дискутираа заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грчкиот премиер ги минува можеби најтешките денови од својот мандат досега. Loading… Мора да се признае дека немаше недостиг од кризи во Грција по изборите во 2019 година, но сегашниот скандал со прислушувањето може сериозно да го загрози опстанокот на Кирјакос Мицотакис на чело на извршната власт. Аферата ја откријаПрочитај повеќе